Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Pakiet polityki spójności, finansowanie inwestycji gazowych ze środków tej polityki i stan prac nad dokumentami na nową perspektywę finansową – o tym rozmawiały minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Łączenie odbyło się po zakończeniu spotkania ministrów odpowiedzialnych za spójność zorganizowanego w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Podobnie jak zakończone kilka godzin wcześniej spotkanie ministrów do spraw polityki spójności, rozmowa komisarz i minister dotyczyła sposobu inwestowania funduszy unijnych z tej polityki w nowej perspektywie finansowej UE.
- Ze względu na kwestie bezpieczeństwa energetycznego, brak energetyki jądrowej i wciąż rozwijającą się infrastrukturę gazową, Polska potrzebuje finansowania projektów gazowych, które najskuteczniej i najszybciej pozwoliłyby zmniejszyć szkodliwą emisję – jako rozwiązanie przejściowe do pełnego osiągnięcia celów klimatycznych – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Podczas spotkania polska minister funduszy i polityki regionalnej szczegółowo informowała o postępach w przygotowaniu Umowy Partnerstwa, Krajowego Planu Odbudowy i dokumentów do wdrażania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Programów Operacyjnych w Polsce. Przygotowujemy Umowę Partnerstwa na lata 2021-2027, czyli najważniejszy dokument, który pokaże jak chcemy wykorzystać fundusze unijne, oraz poszczególne programy operacyjne. Projekt Krajowego Planu Odbudowy jest na etapie roboczych uzgodnień z urzędnikami Komisji Europejskiej. Umowa Partnerstwa, po wszystkich uzgodnieniach i akceptacjach po stronie polskiej ma trafić do Komisji Europejskiej pod koniec roku. Na początku przyszłego roku powinniśmy mieć już gotowe programy operacyjne. Na forum UE potrzebne są rozporządzenia, które są obecnie na etapie uzgodnień pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim a Radą Europejską. Od tempa tych prac zależą także finalne rozstrzygnięcia w projektach dokumentów przygotowywanych przez Polskę.
Przypomniała także o pracach nad projektem Strategii Karpackiej. Strategia Karpacka będzie dokumentem, który pozwoli na ściślejszą współpracę państw położonych na obszarze Karpat. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a zainteresowanymi państwami.
- Mam nadzieję, że to wydarzenie przybliży nas do znalezienia skutecznych odpowiedzi i rozwiązań dla wyzwań stojących przed regionem Karpat – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.
Polska organizuje spotkanie poświęcone Strategii Karpackiej, które odbędzie się 14 października podczas Dni Otwartych w Brukseli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ lozo/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.09.2020, 21:07 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |