Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Efekty Funduszowego Pakietu Antywirusowego i negocjacje wieloletnich ram finansowych UE 2021-2027 to główne tematy spotkania minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z przedsiębiorcami i samorządowcami. Przebywająca z wizytą w województwie podkarpackim szefowa resortu odpowiedzialnego za koordynację polityki spójności w Polsce mówiła o przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa w województwie podkarpackim. Pierwsze z serii zaplanowanych spotkań odbyło się w Ostrowie w powiecie ropczycko-sędziszowskim.
– 14 miliardów złotych z funduszy europejskich przeznaczyliśmy do tej pory na działania poprawiające kondycję polskiej gospodarki zmagającej się ze skutkami pandemii wywołanej przez koronawirus. Funduszowy Pakiet Antywirusowy uzupełnia to, co oferuje Tarcza Antykryzysowa rządu i Tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju. Zero obciążeń, maksimum uproszczeń. W tym trudnym czasie musimy działać szybko i skutecznie. Pieniądze muszą wspierać inwestycje w odbudowę gospodarki po pandemii – mówiła podczas spotkania minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Konkretne formy pomocy dla przedsiębiorców, pracowników i gospodarki to dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorstw, pomoc w utrzymaniu miejsc pracy w firmach – dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, pożyczki płynnościowe na bieżącą działalność firmy, granty na badania nad diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych, ułatwienia w kredycie technologicznym. Funduszowy Pakiet Antywirusowy to także środki przeznaczone na bezpośrednią walkę z pandemią: ochronę zdrowia i sprzęt ochronny dla służb ratunkowych, wsparcie dla domów dziecka i domów pomocy społecznej, zakup sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli.
Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm są dostępne w województwie podkarpackim w ramach programu Polska Wschodnia (POPW). Podkarpackie jest liderem – ma najwięcej złożonych wniosków z całej Polski Wschodniej – 188 na prawie 40 milionów złotych. Bezzwrotne wsparcie może być udzielone na trzy miesiące i może pokryć wydatki związane między innymi z niezbędnymi opłatami (za gaz, prąd, paliwo), ubezpieczeniami, najmem powierzchni czy zakupem towarów oraz z wynagrodzeniami pracowników. Budżet konkursu w POPW to 500 milionów złotych. Nabór wniosków zakończy się 31 lipca 2020 roku lub potrwa do wyczerpania alokacji. Aktualnie wnioski opiewają na kwotę łącznie ponad 143 milionów złotych.
Dla firm atrakcyjne warunki zapewnia też pożyczka płynnościowa. Jej powiększony budżet przekracza 1 miliard złotych. Pożyczki są bezkosztowe dla przedsiębiorcy (nie płacą odsetek), jest możliwość uzyskania karencji w spłacie i tak zwanych wakacji kredytowych. Aktualnie trwa nabór nowych pośredników finansowych, którzy będą mieli do rozdysponowania nowe środki. Nowe nabory wniosków o pożyczki rozpoczną się w połowie lipca.
Minister Jarosińska-Jedynak zachęcała także przedsiębiorców do korzystania z kredytu na innowacje technologiczne na nowych warunkach. Zniesiony limit premii technologicznej (dotychczas 6 milionów złotych) i możliwość pokrywania do 100% kosztów kwalifikowanych z kredytem technologicznym (wcześniej było do 75%) zachęcają do sięgania po środki na rozwój firm.
Przedsiębiorcy mogą korzystać z rozszerzenia funduszu gwarancyjnego (oferującego gwarancje do 80% wartości kredytów dla MŚP udzielanych przez banki komercyjne i spółdzielcze). Dotychczas gwarancjami mogły być objęte kredyty inwestycyjne. Dzięki wprowadzonym zmianom możliwe jest gwarantowanie również kredytów obrotowych, w tym na rachunku bieżącym.
Są też konkursy na działania B+R. „Szybka Ścieżka – koronawirusy” dofinansowuje inwestycje w tematyce dotyczącej przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusów, ze szczególnym uwzględnieniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dotacja na infrastrukturę do zwalczania COVID-19 jest pomocą inwestycyjną na budowę lub unowocześnienie infrastruktury służącej do opracowania, testowania, udoskonalania i przygotowania do masowej produkcji produktów służących zwalczaniu epidemii COVID-19. Mogą to być produkty lecznicze i do terapii, półprodukty, farmaceutyczne składniki czynne i surowce oraz wyroby medyczne, sprzęt i narzędzia do gromadzenia i przetwarzania danych.
– W ministerstwie na bieżąco analizujemy możliwości dodatkowych przesunięć środków unijnych na walkę ze skutkami wirusa. Dlatego jestem tu i chcę posłuchać głosu przedsiębiorców i samorządowców o potrzebach, jakie pojawiają się w kontekście działań antyCOVID – zapraszała do dyskusji Jarosińska-Jedynak.
Funduszowy Pakiet Antywirusowy to zmiany w prawie polskim i unijnym oraz fundusze, które wykorzystujemy, by wesprzeć przedsiębiorców, pracowników i samorządowców oraz beneficjentów w niwelowaniu skutków koronawirusa. Specustawa funduszowa została przyjęta w kwietniu i razem ze zmianami w prawie unijnym umożliwiła przesuwanie dostępnych funduszy unijnych na walkę z pandemią i jej skutkami. Pomaga też tym, którzy w tej chwili realizują inwestycje z dofinansowaniem unijnym – pozwala na przykład wydłużać nabory i przedłużać terminy rozliczania projektów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.06.2020, 12:37 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |