Newsletter

MFiPR: Szczyt premierów V4. Polsko-słowackie spotkanie (komunikat)

03.07.2020, 13:57aktualizacja: 03.07.2020, 13:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Przebieg negocjacji dotyczących propozycji Wieloletnich Ram Finansowych oraz polityki spójności na lata 2021-2027, projekt Europejskiego Funduszu Odbudowy, a także plany działań podczas Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. To najważniejsze tematy dyskusji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz wicepremier i minister inwestycji, informatyzacji i rozwoju regionalnego Słowacji Veroniki Remišovej. Rozmowa odbyła się na marginesie warszawskiego szczytu premierów V4, który rozpoczyna oficjalnie naszą prezydencję w V4.

- Unia Europejska potrzebuje ambitnego budżetu, pilnie przyjętego i wdrożonego. Pakiet składający się z odświeżonej propozycji wieloletnich ram finansowych oraz Europejskiego Instrumentu Odbudowy stanowi dobrą podstawę do dalszych negocjacji – mówiła Jarosińska-Jedynak.

Minister podkreślała, że nadzwyczajna sytuacja pandemii wywarła wpływ na toczące się negocjacje unijnego budżetu. Przypomniała, że 27 maja 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła plan odbudowy gospodarczej UE - Recovery Plan wraz z nowym narzędziem Next Generation EU oraz propozycję odnowionych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Komisja Europejska zaproponowała nowy budżet Unii Europejskiej w wysokości 1,1 biliona euro. Dodatkowo państwa członkowskie będą miały do dyspozycji 750 mld euro, z czego 500 mld euro w formie bezzwrotnego wsparcia.

- W tym wymiarze propozycja Komisja Europejska spełnia nasze oczekiwania co do proporcji między formami wsparcia – akcentowała minister i dodała, że „Polska podkreśla również konieczność uwzględnienia w Funduszu Odbudowy różnić między państwami do reakcji na kryzys, wynikających z poziomu relatywnej zamożności. Ważne jest również dla nas, by została stworzona możliwość finansowania infrastruktury gazowej.”

Rozmowa ze słowacką minister dotyczyła też przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Motywem przewodnim rocznej prezydencji będzie odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19.

- Mamy nadzieję, że głos krajów Grupy Wyszehradzkiej będzie powszechnie słyszany w Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne w kontekście przewidywanego szczytu Rady Europejskiej w dniu 17 lipca – zakończyła minister.

Rozmowy polskiej i słowackiej minister poprzedziło spotkanie premierów Polski Mateusza Morawieckiego oraz Słowacji Igora Matoviča.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.07.2020, 13:57
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ