Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Przebieg negocjacji dotyczących propozycji Wieloletnich Ram Finansowych oraz polityki spójności na lata 2021-2027, projekt Europejskiego Funduszu Odbudowy, a także plany działań podczas Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. To najważniejsze tematy dyskusji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak oraz wicepremier i minister inwestycji, informatyzacji i rozwoju regionalnego Słowacji Veroniki Remišovej. Rozmowa odbyła się na marginesie warszawskiego szczytu premierów V4, który rozpoczyna oficjalnie naszą prezydencję w V4.
- Unia Europejska potrzebuje ambitnego budżetu, pilnie przyjętego i wdrożonego. Pakiet składający się z odświeżonej propozycji wieloletnich ram finansowych oraz Europejskiego Instrumentu Odbudowy stanowi dobrą podstawę do dalszych negocjacji – mówiła Jarosińska-Jedynak.
Minister podkreślała, że nadzwyczajna sytuacja pandemii wywarła wpływ na toczące się negocjacje unijnego budżetu. Przypomniała, że 27 maja 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła plan odbudowy gospodarczej UE - Recovery Plan wraz z nowym narzędziem Next Generation EU oraz propozycję odnowionych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Komisja Europejska zaproponowała nowy budżet Unii Europejskiej w wysokości 1,1 biliona euro. Dodatkowo państwa członkowskie będą miały do dyspozycji 750 mld euro, z czego 500 mld euro w formie bezzwrotnego wsparcia.
- W tym wymiarze propozycja Komisja Europejska spełnia nasze oczekiwania co do proporcji między formami wsparcia – akcentowała minister i dodała, że „Polska podkreśla również konieczność uwzględnienia w Funduszu Odbudowy różnić między państwami do reakcji na kryzys, wynikających z poziomu relatywnej zamożności. Ważne jest również dla nas, by została stworzona możliwość finansowania infrastruktury gazowej.”
Rozmowa ze słowacką minister dotyczyła też przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Motywem przewodnim rocznej prezydencji będzie odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19.
- Mamy nadzieję, że głos krajów Grupy Wyszehradzkiej będzie powszechnie słyszany w Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne w kontekście przewidywanego szczytu Rady Europejskiej w dniu 17 lipca – zakończyła minister.
Rozmowy polskiej i słowackiej minister poprzedziło spotkanie premierów Polski Mateusza Morawieckiego oraz Słowacji Igora Matoviča.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.07.2020, 13:57 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |