Newsletter

MFiPR: W Przemyślu powstanie nowa elektrociepłownia gazowa (komunikat)

31.07.2020, 12:20aktualizacja: 31.07.2020, 12:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej to parametry nowej elektrociepłowni gazowej, która powstanie w Przemyślu. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA. Inwestycja będzie dofinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Koszt inwestycji wynosi 29,4 miliona złotych, z czego 5,6 miliona złotych to dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jej zakończenie jest planowane na sierpień 2021 roku.

– Program Infrastruktura i Środowisko ma istotne znaczenie w rozwoju nowoczesnych instalacji produkujących w jednym procesie energię elektryczną i cieplną. Te projekty przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza niemal 12,5 miliarda złotych – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości rozpoczęcia budowy elektrociepłowni w Przemyślu.

– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto zyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, lecz także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – podkreślił Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.

Podkarpacie bardziej eko

Nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie, która jest opalana węglem.

Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Pozwoli to na poprawę jakości powietrza w Przemyślu dzięki znacznemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych każdego roku. Inwestycja zapewni również poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta i lepsze dostosowanie przemyskich źródeł energii do coraz bardziej zaostrzających się wymogów ochrony środowiska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.07.2020, 12:20
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii