Newsletter

MFiPR: Walczymy o finansowanie projektów gazowych z pieniędzy unijnych (komunikat)

21.02.2020, 09:46aktualizacja: 21.02.2020, 09:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Musimy utrzymać w przyszłej perspektywie korzystne dla Polski zapisy o finansowaniu z funduszy unijnych inwestycji gazowych. To główne przesłanie rozmów z europosłami, które 19 lutego w Brukseli prowadził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

W lutym zeszłego roku udało się przeforsować w stanowisku Rady Unii Europejskiej możliwość finansowania ze środków unijnych inwestycji gazowych. Pieniądze unijne mogłyby być przeznaczane na projekty, które przyczynią się do zastępowania węglowych instalacji grzewczych gazowymi oraz inwestycje w dystrybucję i transport gazu ziemnego zastępującego węgiel.

Wizyta ministra Grzegorza Pudy odbyła się w trakcie trwających negocjacji pakietu legislacyjnego dla polityki spójności, w tym projektu rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności. Podczas najbliższych etapów negocjacji przepisów dotyczących rozporządzenia EFRR istnieje możliwość, że w dyskusji zostaną poruszone kwestie związane z wyłączeniami z finansowania infrastruktury gazowej.

- Zła jakość powietrza spowodowana wysokimi emisjami ze źródeł węglowych jest poważnym problemem w regionach Europy Środkowo-Wschodniej. Technologie oparte na gazie ziemnym stanowią pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii – podkreślał w Brukseli minister Puda. - Z zaniepokojeniem obserwujemy wycofywanie się KE ze wspierania gazu ziemnego. Gaz jest traktowany na równi z węglem kamiennym i brunatnym, przez co jest konsekwentnie wykluczany ze wsparcia na poziomie UE - dodał.

Minister zaznaczył, że Polsce zależy na objęciu finasowaniem projektów związanych przede wszystkim z dystrybucją gazu ziemnego w ramach wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Minister Grzegorz Puda w Brukseli spotkał się z posłami Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem, który jest również sprawozdawcą rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Krzysztofem Hetmanem, Jadwigą Wiśniewską oraz Andreą Cozzolino i Rafaellem Fitto, z którymi rozmawiał o konieczności finansowania projektów gazowych w przyszłej perspektywie. Włoscy posłowie są członkami REGI Parlamentu Europejskiego, która odpowiada za nadzorowanie działań instytucji unijnych i krajów członkowskich związanych z prowadzeniem polityki regionalnej. Andrea Cozzolino jest również sprawozdawca dla projektu rozporządzenia ws. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności a Rafaelle Fitto kontrsprawozdawcą EFRR dla projektu rozporządzenia ws. EFRR oraz kontrsprawozdawcą dla projektu rozporządzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Minister podkreślał również, że gaz jest wydajnym, opłacalnym i czystym paliwem dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ponadto, gaz zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 60% w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi.

- To oznacza, że większe wykorzystanie gazu ziemnego może znacząco zredukować emisję CO2 w energetyce i ciepłownictwie w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - argumentował Grzegorz Puda.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2020, 09:46
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii