Newsletter

MFiPR: Wystartowała grupa zadaniowa ds. Krajowego Planu Odbudowy (komunikat)

29.05.2020, 20:06aktualizacja: 29.05.2020, 20:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Tuż po ogłoszeniu przez Komisję Europejską nowej propozycji Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy wystartowały komentarze polityczne i gospodarcze oraz ogłaszane są uszczegółowienia tego projektu. A w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poza analizami prowadzonymi przez naszych ekspertów rozpoczęła pracę grupa zadaniowa ds. opracowania Krajowego Planu Odbudowy. Taki plan będzie musiało opracować każde państwo UE, które będzie chciało skorzystać z najważniejszej nowości majowej propozycji Komisji Europejskiej, czyli nowego Funduszu Odbudowy o wartości 750 mld euro. Pierwszemu posiedzeniu Grupy Zadaniowej przewodniczyła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Plan odbudowy gospodarki ma być skutecznym sposobem na zaprogramowanie w dłuższej perspektywie (do 2024 r.) kompleksowych działań, dotyczących ożywienia społeczno-gospodarczego. Jego realizacja będzie w dużym zakresie finansowana z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (European Recovery Instrument/Next Generation EU).

- Zaprezentowane przez Komisję Europejską cele działań antykryzysowych UE to wzrost gospodarczy, wzrost zatrudnienia i inwestycji. Celem jest zwiększenie PKB całej Unii Europejskiej o 1,75% do końca 2021 roku oraz o 2,25% do roku 2024. Kolejnym - utworzenie około 2 mln miejsc pracy w latach 2020-2024. Inwestycje krajowe w latach 2021-2024 mają wzrosnąć o około 25% rocznie. Polska ma znaleźć się w grupie państw, które doświadczą potencjalnie największego, pozytywnego efektu wprowadzanych rozwiązań – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas międzyresortowej wideokonferencji.

Elementy Krajowego Planu Odbudowy dla Mechanizmu Odbudowy i Odporności, nad którym dziś rozpoczęła pracę grupa zadaniowa to między innymi opis wyzwań i ich wpływu na wzrost gospodarczy oraz tworzenie miejsc pracy, a także zaprogramowanie działań na rzecz łagodzenia skutków kryzysu w sposób zgodny z celami „zielonej” i „cyfrowej” transformacji. Dokument ma zawierać harmonogram działań oraz zapewniać efektywność także przez określenie wskaźników pośrednich.

Główne obszary wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy

- Green transition - wykorzystanie projektów inwestycyjnych z zakresu czystej energii, powietrza oraz efektywności energetycznej; wsparcie rozwoju elektromobilności.

- Digital transition - infrastruktura sieciowa, usługi cyfrowe, kompetencje cyfrowe.

W skład grupy wchodzą przedstawiciele resortów oraz samorządów województw. Istnieje też możliwość zapraszania do prac w grupie z głosem doradczym przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych, Komisji Europejskiej oraz ekspertów w dziedzinach odpowiadających zakresowi prac grupy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2020, 20:06
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii