Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Tuż po ogłoszeniu przez Komisję Europejską nowej propozycji Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy wystartowały komentarze polityczne i gospodarcze oraz ogłaszane są uszczegółowienia tego projektu. A w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poza analizami prowadzonymi przez naszych ekspertów rozpoczęła pracę grupa zadaniowa ds. opracowania Krajowego Planu Odbudowy. Taki plan będzie musiało opracować każde państwo UE, które będzie chciało skorzystać z najważniejszej nowości majowej propozycji Komisji Europejskiej, czyli nowego Funduszu Odbudowy o wartości 750 mld euro. Pierwszemu posiedzeniu Grupy Zadaniowej przewodniczyła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Plan odbudowy gospodarki ma być skutecznym sposobem na zaprogramowanie w dłuższej perspektywie (do 2024 r.) kompleksowych działań, dotyczących ożywienia społeczno-gospodarczego. Jego realizacja będzie w dużym zakresie finansowana z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (European Recovery Instrument/Next Generation EU).
- Zaprezentowane przez Komisję Europejską cele działań antykryzysowych UE to wzrost gospodarczy, wzrost zatrudnienia i inwestycji. Celem jest zwiększenie PKB całej Unii Europejskiej o 1,75% do końca 2021 roku oraz o 2,25% do roku 2024. Kolejnym - utworzenie około 2 mln miejsc pracy w latach 2020-2024. Inwestycje krajowe w latach 2021-2024 mają wzrosnąć o około 25% rocznie. Polska ma znaleźć się w grupie państw, które doświadczą potencjalnie największego, pozytywnego efektu wprowadzanych rozwiązań – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas międzyresortowej wideokonferencji.
Elementy Krajowego Planu Odbudowy dla Mechanizmu Odbudowy i Odporności, nad którym dziś rozpoczęła pracę grupa zadaniowa to między innymi opis wyzwań i ich wpływu na wzrost gospodarczy oraz tworzenie miejsc pracy, a także zaprogramowanie działań na rzecz łagodzenia skutków kryzysu w sposób zgodny z celami „zielonej” i „cyfrowej” transformacji. Dokument ma zawierać harmonogram działań oraz zapewniać efektywność także przez określenie wskaźników pośrednich.
Główne obszary wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy
- Green transition - wykorzystanie projektów inwestycyjnych z zakresu czystej energii, powietrza oraz efektywności energetycznej; wsparcie rozwoju elektromobilności.
- Digital transition - infrastruktura sieciowa, usługi cyfrowe, kompetencje cyfrowe.
W skład grupy wchodzą przedstawiciele resortów oraz samorządów województw. Istnieje też możliwość zapraszania do prac w grupie z głosem doradczym przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych, Komisji Europejskiej oraz ekspertów w dziedzinach odpowiadających zakresowi prac grupy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.05.2020, 20:06 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |