Newsletter

MFiPR: Z funduszami UE zabytkowe obiekty sakralne dostępne dla osób o szczególnych potrzebach (komunikat)

29.05.2020, 14:16aktualizacja: 29.05.2020, 14:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Po zakończonej rewitalizacji Parafia Wszystkich Świętych w Warszawie otwiera podwoje swojego dolnego kościoła. Prace budowalne i konserwatorskie, prowadzone przy wsparciu funduszy unijnych, sprawiły, że po raz pierwszy w swej historii dolny kościół będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) to prawie 16 milionów złotych.

- Dzięki środkom unijnym coraz więcej miejsc na historycznej i kulturowej mapie Polski jest dostępnych dla wszystkich. Dbamy o to, aby projekty architektoniczne były realizowane zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnościami – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zabytkowy kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych jest jedną z większych świątyń w Warszawie. Od ponad 100 lat należy do grupy największych kościołów w Polsce i stanowi ważną część dziedzictwa narodowego.

- To dzięki funduszom europejskim możliwa jest rewitalizacja zabytkowego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, która przyczyni się do zachowania polskiego, chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego. Ten projekt, to wyraz solidarności pozostałych obywateli Unii Europejskiej z Polakami. Prawie 80% kosztów inwestycji (15,9 mln zł z 20 mln zł) to bezzwrotna pomoc z budżetu Unii. Ta inwestycja będzie służyć wiernym, ale także gościom zwiedzającym Warszawę. Unijna pomoc, szczególnie w czasach obecnej pandemii koronawirusa, nie ustaje i nadal będzie skutecznie przyczyniać się do rozwoju polskich miast i wsi – dodaje Marek Prawda, Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dzięki projektowi dolny kościół stanie się miejscem otwartym na kulturę. W przestrzeniach kościoła będzie można skorzystać z trzech ścieżek edukacyjnych oraz wielofunkcyjnej sali, która ma być strefą aktywności społecznej oraz przestrzenią do organizacji wydarzeń, spotkań, imprez i zajęć. Będzie także służyć tworzeniu i podtrzymywaniu dobrych relacji polsko-żydowskich.

Końca dobiegają również prace w górnym kościele.

Inwestycja POIiŚ przywróci właściwą rangę tej XIX-wiecznej świątyni. W górnym kościele będzie można podziwiać zbiory cennych dzieł sztuki albo wysłuchać koncertów muzyki organowej, chóralnej i kameralnej. Inwestycja wzmocni potencjał kulturalny i turystyczny świątyni.

Całkowity koszt rewitalizacji świątyni wynosi prawie 20 milionów złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2020, 14:16
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii