Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Gospodarki informuje:
W okresie 2012-2013 Ministerstwo Gospodarki wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Rządowym Centrum Legislacji oraz innymi resortami w ramach Programu „Lepsze Regulacje 2015” realizowało działania, które ograniczyły problem tzw. inflacji prawa i częstotliwości zmian w prawie, podniosły jakość tworzonych i obowiązujących przepisów oraz upowszechniły konsultacje publiczne w procesie legislacyjnym. Sprawozdanie z dotychczasowych prac przyjęło Kierownictwo MG. Dokument zostanie przedłożony także Radzie Ministrów do akceptacji.
- Realizacja programu „Lepsze Regulacje 2015” wpłynęła na zmianę sposobu tworzenia prawa przez rząd. Dzisiaj najważniejszym elementem ustawy jest analiza skutków społecznych i gospodarczych regulacji. Oczywiście przed nami wciąż wiele organicznej pracy związanej z doskonaleniem wprowadzonego systemu i realizacją kolejnych działań przewidzianych w Programie – podkreśla wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj.
Ograniczenie nadprodukcji prawa i zwiększenie jego przewidywalności jest jednym z efektów podejmowanych przez Rząd działań na rzecz lepszych regulacji prawnych. W latach 2012-2013 ograniczona została liczba dokonywanych zmian w prawie, ograniczając tym samym problem tzw. inflacji prawa. Ponadto z inicjatywy MG Rada Ministrów wprowadziła zasadę „dwóch terminów”. Dzięki temu zmiany w regulacji gospodarczych będą wprowadzane tylko dwa razy w roku (1 stycznia i 1 czerwca). Wpłynie to korzystnie na funkcjonowanie firm i przyniesie im realne oszczędności. Ponadto ustabilizuje system tworzenia prawa w Polsce.
Aby ułatwić pracę nad nowymi rozwiązaniami MG przygotowało nowe ustandaryzowane wzory formularzy testu regulacyjnego i Oceny Skutków Regulacji. W poszczególnych ministerstwach utworzone zostały także zespoły ds. OSR. Ponadto rozpoczęto testy wpływu regulacji na sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz ocenę funkcjonowania ustaw (tzw. OSR ex post). Wzmocnienie analizy problemu i przygotowywanie bardziej szczegółowych ocen kosztów i korzyści projektowanych regulacji wpływa na tworzenie przepisów odpowiadających na rzeczywiste problemy zdiagnozowane w praktyce oraz bez zbędnych obciążeń administracyjnych wobec obywateli i przedsiębiorców. Ocena i monitoring wdrożonych przepisów prawnych przy aktywnym współudziale ich adresatów pozwoli na ich lepsze dostosowanie do wyzwań i oczekiwań rynkowych.
Ważnym elementem procesu tworzenia prawa jest upowszechnienie konsultacji publicznych. W tym celu powołany został Zespół ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych oraz Krajowa Rada Przedsiębiorczości. MG udostępniło także aplikację Zmieniaj z nami prawo (na stronach: www.mg.gov.pl, www.konsultacje.gov.pl), umożliwiającą obywatelom zgłaszanie swoich propozycji i nowych rozwiązań. Dostępna jest również specjalna elektroniczna platforma, gdzie ministerstwa udostępniają swoje projekty w celu szerokich konsultacji www.konsultacje.gov.pl
Zachęcamy do korzystania z tych narzędzi.
Więcej o Programie „Lepsze Regulacje 2015”
http://www.mg.gov.pl/Prawo+dla+przedsiebiorcy/Program+Lepsze+regulacje+2015
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.06.2014, 14:53 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |