Newsletter

MG: wicepremier Piechociński w Białymstoku o relacjach gospodarczych z krajami wschodnimi (komunikat)

24.09.2015, 13:25aktualizacja: 24.09.2015, 13:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

- Chcemy rozwijać korzystną współpracę gospodarczą z krajami wschodnimi. Dzisiejsza debata to okazja do ważnej dyskusji na temat naszych wzajemnych możliwości i potrzeb – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji II Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Spotkanie odbyło się 24 września 2015 r. w Białymstoku.

Wicepremier podkreślił, że relacje Polski z partnerami wschodnimi w ciągu ostatniego roku miały znaczący wpływ na wyniki współpracy handlowej czy inwestycyjnej. - Warto jednak odnotować, iż ta trudna sytuacja wskazała też na silne strony polskich firm działających na tamtejszych rynkach. Są one pozytywnie odbierane przez miejscowych odbiorców jako wiarygodne i stabilne - ocenił.

Zdaniem szefa resortu gospodarki, ważną rolę odgrywać w dalszych kontaktach będzie dalsza poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w państwach wschodnich, którą można osiągnąć m.in. poprzez wdrażanie międzynarodowych standardów i dobrych praktyk. - Szczególnie istotne jest zaangażowanie Unii Europejskiej w działania na rzecz zbudowania nowych, korzystniejszych ram prawno-instytucjonalnych takiej współpracy gospodarczej, także w ramach inicjatywy „Partnerstwo Wschodnie” - powiedział wicepremier Piechociński. - Polska ze swej strony gotowa jest niezmiennie wspierać wysiłki naszych wschodnich partnerów w tym zakresie – dodał.

Minister gospodarki zachęcił też przedsiębiorców do dalszej ekspansji na rynki wschodnie – również poprzez budowanie odpowiedniego potencjału kadrowego, zaplecza finansowego w kraju, kreowania innowacyjnych, konkurencyjnych cenowo i dostosowanych do tamtejszych potrzeb produktów czy usług. – Warto przy tym pamiętać o instrumentach asekurujących transakcje zagraniczne – ubezpieczeniach oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, czy też odpowiednich instrumentach finansowania – jak np. kredyty eksportowe Banku Gospodarstwa Krajowego, dostępne w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu. Pomocą służą też pracownicy Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji w poszczególnych krajach - przypomniał.

Wicepremier odniósł się ponadto do współpracy regionalnej. - Wzmacniamy szczególnie wschodnie regiony Polski, tworząc w nich odpowiednie warunki do rozwijania działalności firm polskich, tak aby później ta działalność skutkowała stworzeniem odpowiednich warunków do rozwoju kontaktów handlowych i inwestycyjnych z zagranicznymi partnerami – zaznaczył. Zapowiedział także rozszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Pozwoli to wspierać przedsiębiorców po obu stronach granicy polsko-białoruskiej w ich współpracy regionalnej - wyjaśnił.

* * *

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uczestniczył ponadto w panelu inauguracyjnym „Europa Wschodnia – gospodarka, współpraca, przyszłość” z udziałem przedstawicieli rządów, instytucji, dyplomatów z Polski, Litwy, Kazachstanu, Łotwy i Białorusi. Tematami panelu były:

- Sytuacja za wschodnią granicą UE – w jaki sposób warunkuje działania w dziedzinie gospodarki. Jak można działać gospodarczo mimo ograniczeń – gdzie szukać możliwości i jak modyfikować dotychczasowe plany?

- Polityka Unii Europejskiej wobec wschodnich sąsiadów Polski i jej wpływ na gospodarkę

- Współpraca gospodarcza i wspólne międzynarodowe projekty – rola UE i krajów spoza Unii. Zagrożenia dla krajów członkowskich UE a skłonność do integracji i wspólnych działań – także w obszarze gospodarczym

- Bezpieczeństwo energetyczne krajów wschodniej Europy

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2015, 13:25
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ