Newsletter

MGMiŻŚ: minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu. "Duże zainteresowanie inwestycjami w polskich portach" (komunikat)

12.09.2019, 13:12aktualizacja: 12.09.2019, 13:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MGMiŻŚ informuje:

Minister Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Londynie wziął udział w International Shipping Week, największej na świecie imprezie branży morskiej. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się także z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitackiem Limem oraz brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

Podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym IMO minister Gróbarczyk zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat Polska przedstawi na forum IMO szereg propozycji związanych z rozwojem edukacji morskiej. Będą to w pierwszej kolejności nowe ramy kwalifikacji dla oficerów IT na statkach. Jak podkreślał minister jest to zawód przyszłości, który odpowie na globalne wyzwania żeglugi morskiej. – Przeciwdziałanie piractwu cyfrowemu, zarządzanie statkami bezzałogowymi czy Internet rzeczy w nawigacji to tematy, z którymi już dzisiaj muszą mierzyć się marynarze – zaznaczył minister podczas spotkania.

Polska dołączy także do programu pomocy technicznej państwom rozwijającym się i będzie kontynuować wsparcie dla rozwoju szkolnictwa morskiego w Angoli i Senegalu.

Współpraca z Wielką Brytanią po Brexicie

Rozwój wymiany handlowej i transport towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią był z także tematem rozmów z brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

– Wielka Brytania to jeden z naszych największych partnerów handlowych. Eksport towarów osiąga wartość 58 miliardów złotych i stale rośnie. Wartość importu do Polski to ponad 23 miliardy. Dlatego tak ważne jest, aby Brexit nie wpłynął negatywnie na eksport polskich towarów na Wyspy Brytyjskie – podkreślał minister Gróbarczyk. Z kolei brytyjski minister podkreślał, że Wielka Brytania z uznaniem patrzy na polski wzrost gospodarczy, w tym na rozwój gospodarki morskiej i starania podjęte przez polski rząd w ostatnich czterech latach. Minister Shapps zainteresował się również specustawą o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych.

Bezumowny Brexit spowoduje znaczne opóźnienie w przepływie towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, co w sposób szczególny dotknie ruch ciężarówek na linii Dover-Calais. Według dokumentu brytyjskiego ministerstwa transportu opóźnienie dla towarów i pojazdów w Dover może wynosić dwa dni, a średni czas oczekiwania na odprawę wyniesie półtora dnia. Utrudnienia w transporcie drogowym stanowią szansę na przejęcie części obrotu towarowego przez transport morski, w szczególności przez sektor połączeń kontenerowych typu short-sea. Pod koniec sierpnia brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział przeznaczenie 30 milionów funtów na wsparcie portów brytyjskich w zakresie utrzymania wydajności po Brexicie, w tym na przeprowadzenie drobnych inwestycji infrastrukturalnych.

W ramach londyńskiego spotkania branży morskiej minister Marek Gróbarczyk odbył rozmowy z brytyjskimi operatorami portowymi zainteresowanymi programem rozwoju polskich portów morskich. Poruszono tematy budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, portu zewnętrznego w Gdyni i portu centralnego w Gdańsku. Minister wyjaśniał, że polski parlament uchwalił specustawę portową, która ułatwi nowe inwestycje. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zachęcał brytyjskich inwestorów do zainteresowania się rozbudową portów w Polsce. – Dostrzegłem duże zainteresowanie inwestycjami w polskich portach – stwierdził minister Gróbarczyk.

Minister Marek Gróbarczyk był gościem honorowym tegorocznej edycji London International Shipping Week jako jeden z liderów mających wpływ na branżę morską. Oprócz spotkań z inwestorami i ministrami z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Cypru, Hong Kongu i Bahrajnu, rozmawiał także z Księżniczką Królewską Anną, która jest patronką Maritime UK.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2019, 13:12
Źródło informacji MGMiŻŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ