Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Od 19 marca 2025 r. biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku droga ekspresowa S6 oficjalnie nosi nazwę „Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła już montaż tablic informacyjnych z nazwą trasy. W odsłonięciu pierwszej tablicy, umieszczonej w Miejscu Obsługi Podróżnych Kamień Południe przy S6 w kierunku Gdyni, wziął udział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Nadanie drodze ekspresowej S6, łączącej Szczecin i Gdańsk, nazwy „Trasa Kaszubska – Kaszëbskô Darga” odbyło się w Dniu Jedności Kaszubów, który przypada na 19 marca. Inicjatywa ta to sposób na promocję i upowszechnianie wiedzy o kulturze i języku Kaszub. Droga ekspresowa S6 przebiega przez obszar zamieszkiwany przez Kaszubów, zarówno historycznie, jak i obecnie. Stanowi jeden z głównych szlaków komunikacyjnych w północnej części Polski. Dotychczas Trasą Kaszubską określano odcinek drogi ekspresowej S6 pomiędzy Bożepolem Wielkim i węzłem Gdynia Wielki Kack w woj. pomorskim. To właśnie na położonych przy nim MOP-ach Kamień Północ i Kamień Południe, w miejscach najbardziej eksponowanych, znajdują się tablice z informacjami turystycznymi o regionie i drodze w języku kaszubskim. Powstały dzięki współpracy GDDKiA oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Obecnie kierowcy mają już do dyspozycji 220 km drogi ekspresowej S6, od Goleniowa do Koszalina i od Bożepola Wielkiego do Rusocina. W budowie jest pozostała część tej trasy o długości blisko 120 km, która w przyszłości pozwoli na drogowe skomunikowanie portów w Szczecinie i Świnoujściu z portami w Gdańsku i Gdyni. W tym roku oddane zostaną jej kolejne odcinki od Koszalina do Słupska. W przyszłym roku udostępniona zostanie pozostała część trasy od Słupska do Bożepola Wielkiego.
Droga ekspresowa S6 jest częścią korytarza międzynarodowej trasy Via Hanseatica łączącej miasta południowego Bałtyku, od niemieckiej Lubeki po łotewską Rygę. Na węźle Gdańsk Południe ma wspólny przebieg z S7, gdzie łączy się z Południową Obwodnica Gdańska i w przyszłości z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej. DK6 w obecnym kształcie jest ważnym elementem w sieci dróg międzynarodowych, m.in. jako część trasy europejskiej E28. W granicach Polski to 480 km drogi od Kołbaskowa (granica z Niemcami) do Grzechotek (granica z Obwodem Królewieckim).
W woj. pomorskim zainstalowanych zostanie 14 tablic na odcinku Gdynia – Bożepole Wielkie. Pozostałe tablice drogowcy uzupełnią w przyszłym roku, po ukończeniu S6 do Słupska.
W woj. zachodniopomorskim umieszczonych będzie 38 tablic na odcinku Goleniów – Sianów. Pozostałe tablice będą montowane po zakończeniu budowy odcinka Koszalin – Słupsk, co jest planowane w tym roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.07.2025, 14:30 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |