Newsletter

MI: Polsko-litewska współpraca w zakresie żeglugi powietrznej (komunikat)

07.12.2022, 17:22aktualizacja: 07.12.2022, 17:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

7 grudnia 2022 r. w Warszawie odbyło się piąte posiedzenie Rady Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej (ang. Baltic Functional Airspace Block; Baltic FAB), w skład którego wchodzą Polska oraz Litwa. Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber, natomiast na czele delegacji litewskiej stanął wiceminister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej Julius Skačkauskas. Posiedzenie Rady odbyło się w dziesiątą rocznicę dwustronnej umowy na rzecz przystąpienia do tego bloku, podpisanej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Litewską.

– W obliczu ostatnich wydarzeń, jakie mają miejsce za naszą wschodnią granicą, konieczność wzmocnienia polsko-litewskiej współpracy w zakresie żeglugi powietrznej staje się jeszcze bardziej uzasadniona. Cieszy mnie, że nasi partnerzy z Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej również to dostrzegają. Jestem przekonany, że dalsze prace nad ujednolicaniem systemu zarządzania ruchem lotniczym oraz integracja infrastruktury nawigacji, łączności i dozorowania są właściwą odpowiedzią na te wyzwania – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Na posiedzeniu zostały podjęte decyzje dotyczące funkcjonowania Baltic FAB, w tym zaktualizowano plan działań w zakresie wdrażania Strategii Rozwoju Inicjatywy oraz rozpoczęcia pilotażowego projektu w zakresie regionalnego planu awaryjnego dla służb żeglugi powietrznej. Omówiono także konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę dla funkcjonowania polskiej i litewskiej przestrzeni powietrznej oraz daleko idące ograniczenia lotów nad Rosją i Białorusią.

Baltic FAB jest jednym z dziewięciu europejskich Funkcjonalnych Bloków Przestrzeni Powietrznej, ustanowionych w odpowiedzi na pakiet przepisów dotyczących Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky - SES). Obejmuje on obszar Regionu Informacji Powietrznej Warszawy oraz Wilna, a jego głównym celem jest osiągnięcie maksymalnej pojemności, efektywności i wydajności sieci zarządzania ruchem lotniczym oraz skrócenie długości tras lotniczych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Rada Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej to najwyższy organ decyzyjny w ramach struktury FAB-u, który odpowiada m.in. za nadawanie i akceptację kierunków strategicznych inicjatywy, współpracę na wysokim szczeblu administracji państwowej obu krajów oraz nadzór nad realizacją Strategii Baltic FAB.

W trakcie trwania posiedzenia odbyło się również spotkanie dwustronne obu ministrów. Omówione zostały na nim kwestie międzynarodowego transportu drogowego oraz modernizacji polsko-litewskich połączeń drogowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2022, 17:22
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.