Newsletter

MI: program zagospodarowania Dolnej Wisły przyjęty przez Radę Ministrów (komunikat)

10.10.2023, 16:00aktualizacja: 10.10.2023, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

10 października 2023 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. Dokument zakłada finansowanie budowy stopnia wodnego na Wiśle na wysokości miejscowości Siarzewo.

Celem głównym realizacji Programu jest kompleksowe zagospodarowanie drogi wodnej Dolnej Wisły poprzez zapewnienie warunków żeglugowych pozwalających na zwiększenie dynamiki rozwoju transportu wodnego śródlądowego i turystyki wodnej oraz rozwój hydroenergetyki. Ponadto efektem Programu będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym regionie.

"Program wieloletni +Zagospodarowanie Dolnej Wisły+ jest kolejnym dokumentem mającym na celu poprawienie żeglowności użytkowanego transportowo odcinka Wisły. Stopień wodny Siarzewo będzie chronić Kujawy przed powodzią, przeciwdziałać suszy, a także wspierać rozwój żeglugi i turystyki. Jest to inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców i realizowana z myślą o ich bezpieczeństwie" — powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W ramach Programu do 2032 roku zrealizowana zostanie budowa stopnia wodnego poniżej Włocławka w miejscowości Siarzewo. Inwestycja zapewni ochronę przeciwpowodziową około 100 tys. mieszkańców, 13 tys. budynków mieszkalnych, 726 społecznych oraz 183 zabytkowych. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych strat powodziowych szacowanych na 9,5 mld zł. Ponadto stopień wodny Siarzewo będzie pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów.

Obiekt będzie składał się m.in. z zapory, śluzy żeglugowej, elektrowni wodnej czy przepławek dla ryb. W ramach inwestycji zaplanowano powstanie zbiornika wodnego o pojemności 135 mln m3, którego funkcjonowanie poprawi stosunki wodne w regionie. Program zakłada również wybudowanie elektrowni wodnej o mocy około 80 MW, dzięki której zwiększona zostanie roczna produkcja energii elektrycznej o 350 GWh/rok. Produkcja zielonej energii wpłynie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i stabilizację krajowego systemu energetycznego.

Inwestorem zadania jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Na realizację inwestycji rząd przeznaczy ponad 7,5 mld zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.10.2023, 16:00
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ