Newsletter

MI: prostujemy kłamstwa i manipulacje (komunikat)

25.07.2023, 16:10aktualizacja: 25.07.2023, 16:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Podczas konferencji prasowej 25 lipca 2023 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz p.o. Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego odnieśli się do kłamliwych informacji, jakie pojawiły się na temat TDT w przestrzeni medialnej w ostatnich dniach.

Budowa zgodna z projektem

Jak podkreślił Rafał Weber, pierwszym kłamstwem, jakie jest wielokrotnie powtarzane jest to, zgodnie z którym „Prawo i Sprawiedliwość zbudowało hotel dla swoich” odnosząc się do budowy siedziby TDT przy ul. Puławskiej w Warszawie.

"Prawda jest taka, że siedziba została wybudowana zgodnie z projektem zatwierdzonym przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w 2013 r." — podkreślił wiceminister infrastruktury.

Kolejnym kłamstwem, jak podkreślił R. Weber, jest twierdzenie, jakoby „w hotelu TDT mieszkali dygnitarze PiS”. Wskazał, że ani jeden parlamentarzysta i ani jedna osoba zajmująca kierownicze stanowiska państwowe nie zajmują pomieszczeń noclegowych w siedzibie TDT. Podkreślono, że mówienie o „hotelach” w popularnym rozumieniu tego słowa, jest nieuprawnione.

Nie z budżetu państwa, a za swoje

Trzecie kłamstwo, które wymienił wiceminister Rafał Weber, brzmi: „TDT marnuje pieniądze podatników”.

"Budżet państwa nie dokłada się i nigdy nie dokładał ani do bieżącej działalności TDT, ani do inwestycji prowadzonych przez tę instytucję" — przypomniał R. Weber.

Podczas konferencji zostały także zaprezentowanie przykłady kłamliwych wypowiedzi – zarówno polityków, jak i dziennikarzy – które wymagały sprostowania.

Szczegółowe wyjaśnienia

Pełniący obowiązki Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego Krzysztof Bujański przybliżył historię bieżącego zamieszania.

"13 lipca br. p. Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” wysłał do Transportowego Dozoru Technicznego pytania dotyczące siedziby TDT przy ul. Puławskiej 125. Padły w tym mailu również pytania o konkretne osoby, wymienione z imienia i nazwiska, w kontekście zajmowania przestrzeni noclegowej. Nie wiem, w jaki sposób autor pytania wszedł w posiadanie wykazu tych nazwisk, natomiast od razu odpisaliśmy, że wymienione przez niego osoby nie zajmują tej przestrzeni noclegowej" — powiedział dyr. Bujański.

"Następnie ukazała się publikacja, w której znalazły się nieprawdziwe informacje. I to mimo że autor pytań, a zarazem autor tekstu, pracownik „Gazety Wyborczej” otrzymał od nas rzetelną i zgodną z prawdą informację" — dodał.

Nowy dzień, nowe kłamstwa, te same media

Krzysztof Bujański, p. o. Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego przeszedł do dementowania nieprawdziwych informacji, które znalazły się w kolejnym artykule „Gazety Wyborczej”: tym z 25 lipca 2023 r. Jedną z nich była ta odnosząca się do cen wynajmu pomieszczeń. W tekście pojawia się bowiem stwierdzenie „w cenie jest sprzątanie i rachunki za media”.

"Jest to wprost nieprawda. Osoby, które chcą, aby ich pokój był dodatkowo sprzątany i chcą korzystać z pościeli i ręczników będących na wyposażeniu TDT, zobowiązane są wnieść dodatkową opłatę" — powiedział dyr. Bujański.

Jak przekazał szef TDT, w kolejnym zdaniu artykułu znajduje się sformułowany przez autora tekstu zarzut, jakoby istniejąca baza noclegowa nie była wykorzystywana, a „nocujących uczestników (konferencji organizowanych przez TDT) było czterech”.

"To również jest nieprawda. W latach 2020-2023 przestrzeń noclegowa była wykorzystywana przez 692 osobodni (ta liczba nie powinna być utożsamiana z liczbą osób) podczas konferencji, delegacji pracowniczych, szkoleń wewnętrznych i egzaminów pracowników. Wykorzystywane były one zgodnie z regulaminem TDT" — wyjaśnił Krzysztof Bujański.

Dalsze nieprawdziwe stwierdzenia, które przytoczył Dyrektor, znajdują się w „wyjaśnieniu” autora tekstu opublikowanego w „Gazecie Wyborczej”, czym jest TDT. W artykule padają następujące słowa: „państwowa instytucja żyjąca z certyfikowania cystern oraz pobierania opłat za badania techniczne pojazdów”.

"To stacje diagnostyczne, które są prywatnymi przedsiębiorstwami, pobierają opłaty za badania techniczne pojazdów. TDT nie „żyje z certyfikowania cystern”, a zakres działania Transportowego Dozoru Technicznego jest określony w art. 44 Ustawy o Dozorze Technicznym, zaś za wszystkie czynności związane z ustawową działalnością TDT pobierane są opłaty zgodnie z cennikiem opublikowanym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 26 listopada 2010 r." — przypomniał Dyrektor TDT.

P. o. Dyrektora TDT przypomniał raz jeszcze, że zgodnie z regulaminem, z przestrzeni noclegowej mogą korzystać w pierwszej kolejności pracownicy TDT. W sytuacji zaś, gdy okazuje się, że w tym gronie chętnych jest mniej niż dostępnych miejsc, istnieje możliwość udostępnienia tej przestrzeni pracownikom jednostek współpracujących z TDT oraz jednostki nadzorującej, czyli Ministerstwa Infrastruktury. Dodał, że obecnie z tej możliwości korzystają 3 osoby – urzędnicy zatrudnieni w resorcie infrastruktury.

Żądanie sprostowania i pozew

P.o. Dyrektora TDT Krzysztof Bujański poinformował, że zarządzana przez niego instytucja wystosowała do redakcji dzienników, na łamach których znalazły się nieprawdziwe informacje żądanie sprostowania w trybie przewidzianym przez Prawo prasowe.

Dodał, że w związku z kłamliwymi informacjami przekazywanymi przez panów posłów D. Jońskiego i M. Szczerbę, TDT składa w stosunku do nich pozew.

"Instytucja ekspercka o ponad 100-letniej tradycji, jaką jest Transportowy Dozór Techniczny, nie może być przedmiotem festiwalu kłamstw i manipulacji i nie usprawiedliwiają ich żadne polityczne motywacje" — zakończył dyr. Bujański

Insynuacje szybko wyjaśnione

Podczas konferencji zabrał również głos Zastępca Dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów i doradca Ministra Infrastruktury Paweł Czemiel. Poinformował, że otrzymał od parlamentarzystów: Jońskiego i Szczerby pismo z zapytaniem „na jakiej podstawie (na czyj wniosek) i w oparciu o jakie zasady odpłatności korzystał z miejsca noclegowego w budynku TDT przy ul. Puławskiej 125”.

"Oświadczam, że nigdy nie byłem w siedzibie Transportowego Dozoru Technicznego. Moja noga nie przekroczyła progu tego budynku, a politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że ja tam mieszkam" — powiedział Paweł Czemiel.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.07.2023, 16:10
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii