Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Rozbudowa Euroterminalu Sławków to przedsięwzięcie, które nie tylko zmienia oblicze polskiej logistyki, ale też wzmacnia naszą pozycję na geopolitycznej mapie Europy. 26 maja 2025 r. w Sławkowie podpisano umowę inwestycyjną pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a Euroterminalem Sławków. Celem porozumienia jest rozbudowa tego strategicznego węzła logistycznego, który ma odegrać kluczową rolę w procesie odbudowy Ukrainy i wzmocnić pozycję Polski jako lidera transportu w Europie Środkowo-Wschodniej. W uroczystości uczestniczył Premier Donald Tusk oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
W ramach pierwszego etapu inwestycji zaplanowano budowę drugiego terminalu intermodalnego z 7 nowymi torami, co znacząco zwiększy przepustowość obiektu oraz instalację nowoczesnych urządzeń przeładunkowych, umożliwiających obsługę kontenerów intermodalnych, co przyspieszy transport towarów z Ukrainy i Azji do Europy.
Inwestycja o wartości 180 mln zł stanowi kluczowy element strategii wzmacniającej pozycję Polski jako lidera logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wsparcia odbudowy Ukrainy.
"Infrastruktura jest krwiobiegiem polskiej gospodarki, dlatego rozbudowa terminala w Sławkowie to najlepiej wydane pieniądze z punktu widzenia polskiej logistyki i polskiego transportu, który jest nowoczesny i jest kluczowy dla procesów przeładunkowych w całej Europie i nie tylko" — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
"Sławków to polskie okno na świat, dlatego nadzór nad rozwojem Sławkowa powinien być w 100 procentach polski. Kto kontroluje Euroterminal w Sławkowie, kontroluje przepływ towarów w układzie Unia Europejska – Ukraina" — dodał minister infrastruktury.
Premier Donald Tusk podkreślił z kolei lokalizację Euroterminalu na skrzyżowaniu paneuropejskich korytarzy transportowych łączących wschód z zachodem oraz północ z południem i zwrócił uwagę na ten drugi wektor.
"Akurat ten kierunek – łączący Morze Śródziemne z Bałtykiem – jest dzisiaj ważniejszy nawet dla Sławkowa niż kierunek wschód-zachód, jeśli chodzi o ilość ładunków, jakie przechodzą przez Sławków. A więc Włochy, a więc państwa leżące nad Adriatykiem i oczywiście z drugiej strony Baltic Hub, czyli dwa wielkie morskie okna na świat, a w środku serce to lądowe, czyli Sławków" — podkreślił premier Donald Tusk.
Rozbudowa terminalu to nie tylko nowe tory i urządzenia – to przede wszystkim nowy impuls rozwojowy dla całego regionu i kraju. Jego przepustowość zwiększy się niemal o 100 procent. Obecnie terminal obsługuje 285 tys. TEU rocznie, a po rozbudowie jego zdolności przeładunkowe wzrosną do 530 tys. TEU.
Terminal w Sławkowie ma unikatowe położenie – znajduje się na styku europejskiej sieci kolejowej i szerokotorowego systemu pochodzącego z Dalekiego Wschodu. Niewielka odległość od lotniska Kraków-Balice (57 km) i Katowice-Pyrzowice (44 km) oraz dwóch autostrad A1 (8 km) i A4 (10 km) to dodatkowe atuty położenia tego terminalu na mapie transportowej Polski.
W Sławkowie kończy się linia szerokotorowa LHS – jedyna tego typu infrastruktura w Unii Europejskiej, umożliwiająca płynny przeładunek towarów z Azji bez konieczności zmiany torów, co znacząco skraca czas i koszt transportu. Skarbem Sławkowa są właśnie szerokie tory, biegnące od granicy z Ukrainą w okolicach Hrubieszowa do terminala w Sławkowie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.05.2025, 17:55 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |