Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie odcinka drogi ekspresowej S11 Siemianice – Gotartów. To jeden z trzech odcinków 46-kilometrowej trasy, który połączy trzy województwa: opolskie, wielkopolskie i łódzkie. Inwestycję o wartości 577,5 mln zł w formule „projektuj i buduj” zrealizuje konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia.
— To niezwykle ważna trasa nie tylko regionalnie, ale też w skali kraju. S11 w woj. opolskim połączy drogę ekspresową S8 z w woj. wielkopolskim i autostradę A1 w woj. śląskim. Do 2030 roku cała S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z aglomeracją śląską. Naszym celem jest jak najszybsze zrealizowanie całej sieci dróg szybkiego ruchu, bo przyczyniają się one do większej mobilności, poprawy atrakcyjności gospodarczej naszego kraju, a przede wszystkim są dużo bezpieczniejsze niż drogi jednojezdniowe — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Wykonawca ma 10 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zgodnie z harmonogramem, roboty budowlane powinny zakończyć się przed wakacjami w 2028 r. Umowy na realizację sąsiednich odcinków S11: Kępno – Siemianice oraz Gotartów – początek obwodnicy Olesna zostały już podpisane.
Nową drogę zaplanowano w przekroju 2x2, czyli dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Prawie 23 km odcinek S11 Siemianice – Gotartów będzie się łączył z drugim odcinkiem budowanej drogi S11 na wysokości Siemianic w województwie wielkopolskim. Trasa większości będzie poprowadzona w nowym śladzie i ominie kolejno miejscowości Gołkowice, Byczynę, Biskupice, Sarnów oraz Krzywiznę. W okolicach miejscowości Gotartów połączy się z kolejnym budowanym odcinkiem S11, który prowadzi do początku obwodnicy Olesna. Na przecięciu w DW487 powstanie węzeł Byczyna.
W ramach inwestycji wybudowane lub przebudowane zostaną też drogi lokalne i serwisowe oraz infrastruktura techniczna (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne). Powstanie szereg obiektów inżynierskich m.in. most na Prośnie, wiadukty, przejścia dla zwierząt, przepusty. Przewidziano również budowę urządzeń BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego) i urządzeń ochrony środowiska.
Realizacja inwestycji, poza zapewnieniem komfortu podróżowania na tym odcinku, przyczyni się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych na terenie woj. wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego oraz pozwoli na wyprowadzenie z miast ruchu tranzytowego na osi północ-południe.
46 km nowej trasy S11
Dwujezdniowa droga ekspresowa od obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna została podzielona na trzy odcinki realizacyjne:
- obwodnica Kępna – Siemianice (12,5 km),
- Siemianice – Gotartów (22,7 km),
- Gotartów – początek obwodnicy Olesna (10,5 km).
Na tych odcinkach powstaną węzły drogowe: Siemianice, Byczyna, Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe.
Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa
Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją śląską. Po zakończeniu budowy wszystkich odcinków S11 trasa będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem z S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km trasy (wliczając wspólny przebieg S6 i S11). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ iwo/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.07.2024, 14:35 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |