Newsletter

Miasto Świdnica: Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców

27.01.2021, 07:42aktualizacja: 27.01.2021, 07:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Świdnica
Fot. UM Świdnica
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej omawiane będą trzy uchwały pomocowe dla świdnickich przedsiębiorców wniesione przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską. To kolejny już miejski pakiet wspierający prowadzących działalność gospodarczą w czasie epidemii.

- Jak sygnalizuje wiele firm, których działalność została ograniczona częściowo lub całkowicie, rządowa pomoc niestety nie jest dla nich wystarczająca, a ze względu na zapisy w ustawach nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Dlatego też chcemy, w miarę możliwości prawnych i budżetowych miasta, kolejny raz wspomóc przedsiębiorców w tym trudnym dla nich okresie – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Zaproponowane zostaną rozwiązania systemowe w postaci ulg i innego typu wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, czyli:

- Zwolnienie z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. Będzie się mógł o nie ubiegać przedsiębiorca znajdujący się w grupie objętej całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokumenty, tj. formularz covidowy wraz z korektą deklaracji na podatek o nieruchomości (osoby prawne) lub korektą informacji podatkowej (osoby fizyczne) będą przyjmowane w terminie od wejścia w życie uchwały do dnia 15 marca 2021 roku.

- Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości
Dla pozostałych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych, zaproponowano przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości do 30 czerwca 2021 roku. Aby uzyskać ulgę wystarczy złożyć formularz covidowy oraz oświadczenie (do pobrania na stronie urzędu) w terminie od wejścia w życie uchwały, a przed upływem terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

- Ulgi  za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy
Trzecią formą wsparcia jest odstąpienie od dochodzenia należności za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy lub jej jednostek organizacyjnych, za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku.  Ulga może wynieść:

- 100 % odstąpienia dla przedsiębiorcy, który znajduje się w grupie przedsiębiorców objętych całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w czasie obowiązywania stanu epidemii (analogicznie jak przy zwolnieniach z podatku od nieruchomości);

- 50% odstąpienia dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, o co najmniej 50% w dowolnym miesiącu przypadającym po 30 września 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Aby ubiegać się o ulgę w należnościach cywilnoprawnych należy złożyć formularz covidowy i wniosek o odstąpienie od dochodzenia należności (do pobrania na stronie urzędu) w terminie od wejścia w życie uchwały do 15 marca 2021 roku.

Aktualne informacje odnośnie oferowanych form pomocy oraz procedur ich uzyskania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce „Koronawirus – info” oraz pod numerami telefonów – tel. 74/ 856 28 91, 74/ 856 28 60 oraz 605 762 069 w godzinach od 7:30 do 15:30.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.01.2021, 07:42
Źródło informacji Miasto Świdnica
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ