Newsletter

MIB: działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego (komunikat)

31.10.2017, 11:07aktualizacja: 31.10.2017, 11:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Narodowy Program Mieszkaniowy tworzy warunki do cywilizacyjnej zmiany sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Wraz z działaniami uzupełniającymi, które będą wspierać główne cele programu mieszkaniowego rządu, mamy szansę nie tylko na efektywną pomoc mieszkaniową dla osób dotychczas pozbawionych własnych mieszkań, ale także na poprawę warunków, w których mieszkają Polacy – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk po przyjęciu przez rząd 30 października 2017 r. informacji na temat działań korespondujących z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Rada Ministrów przyjęła informację: "Działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego", przedłożoną przez ministra infrastruktury i budownictwa.

We wrześniu 2016 r. rząd zdecydował o przyjęciu Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). To program adresowany do Polaków mających problem z najmem lub kupnem mieszkania. Jest on także jednym z priorytetowych narzędzi realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju o charakterze inwestycyjnym i społecznym.

W programie określono najważniejsze cele i instrumenty polityki mieszkaniowej państwa do 2030 r. Główne cele to: zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób o umiarkowanych dochodach i wykluczonych społecznie oraz poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa. Najbardziej efektywne rozwiązania wyodrębniono w Pakiecie "Mieszkanie Plus", obejmującym m.in. filary:

- stworzenie systemu wynajmu mieszkań, w tym z opcją dojścia do własności, przez bezpośrednią aktywność inwestycyjną na nieruchomościach publicznych (działania w tym zakresie aktualnie realizuje spółka BGK Nieruchomości SA, a od 2018 r. inwestycje rozpocznie również Krajowy Zasób Nieruchomości);

- uruchomienie zintegrowanego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego (koordynatorem działań jest tu Bank Gospodarstwa Krajowego).

W informacji znalazła się zapowiedź planowanych do realizacji (lub już wykonywanych) przez różne resorty i urzędy centralne dodatkowych 23 działań związanych z NPM, które podzielono na 4 obszary priorytetowe:

1. Dostępne mieszkania – w tym obszarze określono działania resortów, zmierzające bezpośrednio do zwiększenia dostępnych zasobów mieszkaniowych, polegające na wsparciu różnorodnych form budownictwa. Realizowane będą np. programy wsparcia budownictwa ekologicznego i drewnianego opracowane przez Ministerstwo Środowiska. Chodzi też o inne działania wspierające zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych obywateli, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, takie jak np. pomoc osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych, czy pomoc kredytobiorcom mającym problemy z regularną spłatą rat kredytu hipotecznego.

2. Stabilne i efektywne finansowanie – w tym obszarze wskazano działania gwarantujące finansowanie budżetowe dla wcześniej przyjętych programów mieszkaniowych, takich jak: "Rodzina na swoim" czy "Mieszkanie dla Młodych", a także systemu refundacji premii gwarancyjnych dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych.

3. Nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne mieszkania – ten obszar dotyczy instrumentów, które mają przede wszystkim przyczynić się do poprawy stanu technicznego i efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkaniowych. Można tu wymienić już realizowane programy: program wsparcia inwestycji termomodernizacyjnych (finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich) i program badania stanu technicznego budynków budowanych w technologii wielkopłytowej. Rozpoczęto też wdrażanie rozwiązań rewitalizacyjnych lub tworzących infrastrukturę techniczną towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

4. Dobre prawo – działania w tym obszarze koncentrują się na przygotowaniu różnych rozwiązań legislacyjnych, służących stworzeniu systemu prawnego mającego pozytywny wpływ na sytuację mieszkaniową. Chodzi np. o propozycje zmian w szkolnictwie zawodowym, które mają zapewnić lepsze kształcenie fachowców poszukiwanych na rynku budowlanym, a także rozwiązania prawne zabezpieczające interesy konsumentów w transakcjach na rynku mieszkaniowym i przewidujące alternatywne formy zabezpieczania wierzytelności lub regulujące finansowanie rynku mieszkaniowego.

Główne przedsięwzięcia wskazane w Narodowym Programie Mieszkaniowym wraz z działaniami uzupełniającymi, powinny przyczynić się do skutecznej realizacji ambitnych celów deklarowanych w NPM. Powinno to przynieść prawdziwy przełom cywilizacyjny w dostępności mieszkań dla obywateli oraz poprawie ich standardu technicznego, czyli znacząco polepszyć warunki mieszkaniowe społeczeństwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.10.2017, 11:07
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ