Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
Polska popiera projekty realizowane w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Chcemy być kluczowym partnerem gospodarczym krajów azjatyckich, dlatego zachęcamy podmioty sektora transportu i logistyki do zaangażowania w ten projekt. Polska, dzięki swojemu położeniu, jest naturalną bramą dla handlu Europy i Azji na Jedwabnym Szlaku – powiedziała wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyna Skrzydło podczas Drugiego Szczytu Pasa i Szlaku w Hongkongu.
Pas i Szlak to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku, zacieśnienia współpracy gospodarczej oraz budowy infrastruktury w 60 państwach. Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została przedstawiona jesienią 2013 r. przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.
11 września 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyna Skrzydło reprezentowała polski rząd podczas Drugiego Szczytu Pasa i Szlaku w Hongkongu. Tematem sesji plenarnej, w której wiceminister Skrzydło uczestniczyła jako jedyny przedstawiciel z Unii Europejskiej, były dialog z decydentami i inwestycje.
Wiceminister J. Skrzydło nawiązała w swoim wystąpieniu do obecności premier Beaty Szydło na inauguracji Forum Pasa i Szlaku w maju br. w Pekinie oraz podkreśliła zainteresowanie Polski działalnością Azjatyckiego Banku Infrastruktury i Inwestycji (AIIB).
Uważamy, że podstawą współpracy w ramach Pasa i Szlaku powinna być zasada równości i sprawiedliwego dostępu do rynku, co podniesie rentowność euroazjatyckich połączeń, wpływając pozytywnie na wymianę handlową Europy z Azją – podkreśliła wiceminister.
J. Skrzydło zaznaczyła, że zwiększenie liczby oraz dywersyfikacja eurazjatyckich tras kolejowych i multimodalnych jest priorytetem dla polskich przedsiębiorstw kolejowych. Dodała, że polski rząd popiera m.in. takie inicjatywy jak Międzynarodowy Transkaspijski Korytarz Transportowy (MTTT), w których aktywne są polskie spółki kolejowe.
Wiceminister podkreśliła również euroazjatycki wymiar współpracy podmiotów sektora morskiego, który wpisuje się w potencjał inicjatywy Trójmorza.
Jesteśmy przekonani, że bliższa współpraca, którą będzie promował usytuowany w Warszawie Sekretariat ds. Morskich Inicjatywy 16+1, wesprze dynamiczny rozwój gospodarczy Europy Centralnej – powiedziała J. Skrzydło.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Radę Rozwoju Handlu Hongkongu uczestniczyło trzy tysiące reprezentantów państw azjatyckich i międzynarodowego biznesu. Reprezentację najwyższego szczebla wystawił rząd Specjalnego Regionu Autonomicznego Hongkongu (premier Carrie Lam, minister finansów Paul Chan i minister gospodarki Edward Yau). Ponadto wystąpili m.in.: Gao Yan, wiceminister handlu ChRL, Virasakdi Futrakul, wiceminister spraw zagranicznych Tajlandii oraz Luky Wuryanto, wiceprezes Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kka/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.09.2017, 12:12 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |