Newsletter

Mieszkaniówka po ośmiu miesiącach 2023 roku

22.09.2023, 09:17aktualizacja: 22.09.2023, 09:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PZFD - Mateusz Stachewicz
PZFD - Mateusz Stachewicz
Główny Urząd Statystyczny podał do publicznej wiadomości statystyki budownictwa mieszkaniowego za sierpień bieżącego roku. Poniżej komentarz Mateusza Stachewicza, eksperta Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Rozpoczęte budowy

W sierpniu 2023 roku rozpoczęto ogółem budowę blisko 18 tys. lokali. Sierpień okazał się o 11% lepszy niż poprzedni miesiąc - sektor deweloperski odnotował wzrost o ok. 16% przy utrzymującej się na tym samym poziomie liczbie budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych.

Pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku w sumie pozostaje w dalszym ciągu gorsze niż analogiczny okres roku 2022 - wykazano spadek liczby rozpoczynanych budów mieszkań o 20%. W podobnym spadku pozostają dane dotyczące samych deweloperów z 68 tys. mieszkań rozpoczętych od stycznia do sierpnia wobec 85 tys. mieszkań przed rokiem.

Sam sierpień 2023 roku w sektorze deweloperskim wypada lepiej w porównaniu z sierpniem 2022 o ponad 100%, co nie powinno jednak szczególnie dziwić, biorąc pod uwagę, że ubiegłoroczny sierpień był najgorszym dla branży miesiącem od 2016 roku.

Należy podtrzymać prognozę, iż w razie utrzymania się obecnych wzrostów deweloperzy w najlepszym razie - odbudowy podaży - utrzymają wyniki z poprzedniego roku. Obecnie należy oczekiwać jednak, że rok 2023 będzie ogólnie gorszy niż słaby na rynku rok 2022, mając na uwadze wpływ takich czynników jak „Bezpieczny Kredyt 2%”, obniżka stóp procentowych czy względna stabilizacja cen materiałów budowlanych z jednej strony oraz osłabienie złotego, spodziewane wejście w życie nowych warunków technicznych czy poluzowanie wymagań w zakresie decyzji środowiskowych z drugiej.

Pozwolenia na budowę

W ośmiu miesiącach bieżącego roku wydano blisko 30% mniej pozwoleń na budowę dla lokali mieszkalnych niż w analogicznym okresie przed rokiem. Choć deweloperzy otrzymali łącznie pozwolenia na budowę blisko dwukrotnie większej liczby mieszkań niż inwestorzy indywidualni, to także odnotowali istotniejszy spadek - o jedną trzecią. Z kolei sektor deweloperski poprawił, w kontekście pozwoleń, wynik lipca 2023 roku - o 4%, wobec trzyprocentowego spadku u inwestorów indywidualnych.

Na rynku można więc ogólnie obserwować powolne odbudowywanie wyników, któremu choć bliżej do lat 2016-2018 niż 2019 i kolejnych, to rodzi nadzieję, że w razie braku negatywnych wydarzeń - zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i legislacyjnym, może być widoczne w statystykach już w początkach przyszłego roku.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od 2002 roku lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza ponad 300 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku - zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, dzięki czemu wywiera istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.

KONTAKT:

Ewa Andrzejewska

zastępczyni dyrektora generalnego

e-mail: ewa.andrzejewska@pzfd.pl 

tel. +48 535 907 877

Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.09.2023, 09:17
Źródło informacji Polski Związek Firm Deweloperskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii