Newsletter

MIiR: Dodatkowe środki unijne na polsko-słowackie projekty (komunikat)

14.12.2018, 12:51aktualizacja: 14.12.2018, 12:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

11 grudnia 2018 roku Komisja Europejska (KE) zatwierdziła zmianę programu współpracy transgranicznej Polska-Słowacja. Zmiana polega na zwiększeniu budżetu o 23,6 mln euro. Są to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), które pierwotnie były przeznaczone na współpracę na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej Dodatkowe fundusze zostaną wykorzystane na dofinansowanie kilkunastu projektów z listy rezerwowej polsko-słowackiego programu. Wszystkie przedsięwzięcia, które znajdują się na tej liście, dotyczą ochrony oraz rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza. Podpisywanie umów rozpocznie się w I kwartale 2019 roku.

- Cieszę się, że procedura przesunięcia środków finansowych do programu Polska-Słowacja dobiegła końca. Dzięki temu polsko-słowackie pogranicze stanie się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wybudowane zostaną m.in. nowe ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe, działania promocyjno-edukacyjne będą wzbogacone o nowe propozycje, powstaną nowe szlaki turystyczne - powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.Dodatkowe środki EFRR stanowią aż 15% pierwotnego budżetu programu.

Przykładowe projekty planowane do realizacji

Rozwój turystyki konnej

"Rozwój turystyki konnej w Karpatach" to wspólny projekt słowackiej gminy Bela nad Cirochou, Centrum Jeździeckiego w Sninie, Państwowej Ochrony Przyrody Republiki Słowackiej oraz Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Jego koncepcja zakłada utworzenie infrastruktury pod rozwój transgranicznej oferty turystyki konnej bazującej na żywej tradycji jeździectwa, kowalstwa oraz furmaństwa w regionie Bieszczad, Połonin i Vihorlatu. W Belej planowane jest utworzenie kompleksu furmańskiego – przyszłej stacji przesiadkowej szlaków konnych, na którego terenie ma m.in. powstać hotel dla koni oraz Dom Furmana. W pobliskiej Sninie z kolei zakłada się utworzenie krytej ujeżdżalni koni, a w Parku Narodowym Połoniny – pole namiotowe. Dopełnieniem wspólnego przedsięwzięcia ma być multimedialne muzeum "Koń w życiu człowieka", którego utworzenie zaplanowano w Myczkowcach nieopodal istniejącej stadniny koni rasowych.

Karpackie kolejki

Projekt "Karpackie kolejki – podróż śladami karpackich kolejek wąskotorowych" powstał we współpracy Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej z dwoma gminami słowackimi, tj. Zemplinskie Harme oraz Osadne. Przedsięwzięcie zakłada utworzenie nowego szlaku turystycznego biegnącego wzdłuż trzech tras historycznych kolejek wąskotorowych, tj. Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz Kolejki Wąskotorowej Snina-Virolat i Kolejki Wąskotorowej Osadne-Udava na Słowacji. W Majdanie - punkcie startowym szlaku planowana jest budowa nowej wiaty stacji oraz renowacja eksponatów skansenu kolejowego. W Zemlinskie Harme ma z kolei powstać hala magazynowa kolejki wąskotorowej, której tabór może zostać rozbudowany o nową kolej silnikową z dwoma wagonami. Ponadto, w projekcie założono przebudowę sininskiej wąskotorówki na odcinku 3,5 km oraz utworzenie centrum informacji turystycznej w Osadnem. Koncepcja projektu zakłada również utworzenie nowoczesnej mobilnej aplikacji o rozrzedzonej rzeczywistości, która nakładając świat wirtualny na obraz realny pozwoli jej użytkownikom zobaczyć jak w przeszłości wyglądały karpackie kolejki wąskotorowe i co znajdowało się w ich pobliżu.

EtnoCarpathia

"EtnoCarpathia" jest ofertą turystyczną opracowaną wspólnie przez Stowarzyszenie Euroregionu Karpackiego Polska, Miejski Dom Kultury w Preszowie oraz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Projekt odpowiada na wyzwania stawiane nowoczesnej turystyce – łączy aktywny wypoczynek na łonie przyrody z edukacją. Celem przedsięwzięcia jest zachowanie i umocnienie tożsamości kulturowej zamieszkujących w rejonie pogranicza siedmiu grup etnicznych oraz popularyzacja wiedzy o ich kulturze i historii. Są to polscy Pogórzanie, Łemkowie, Bojkowie i Dolinianie oraz ludność dzisiejszego Šariša, Zemplina i Zamagurie na Słowacji, których tradycje i obyczaje nie są już tak kultywowane jak kiedyś. Aby propagować wiedzę o kulturze i historii tych grup projekt przewiduje m.in. utworzenie portalu internetowego oraz e-przewodników prezentujących ich dziedzictwo kulturowo-historyczne. Projekt zakłada ponadto przeprowadzenie działań promocyjno-edukacyjnych, takich jak konkursy projektowania sztuki użytkowej w oparciu o wzornictwo etnograficzne, warsztaty, wystawy, festiwale tańców ludowych czy konferencje naukowe.

Karpackie widoki

"Karpackie widoki na transgranicznym szlaku turystycznym Korczyna - Stropkov" to projekt przygotowany przez gminę Korczyna w partnerstwie ze słowackim miastem Stropkov z kraju preszowskiego. Partnerzy przedsięwzięcia planują wytyczenie ponad 34 kilometrów szlaku rowerowo-turystycznego wraz z budową infrastruktury towarzyszącej. Ma to być m.in. blisko trzynastometrowa wieża widokowa z zadaszonym tarasem w miejscowości Czarnorzeki oraz wieża widokowa i drewniana altana w przygranicznym Barwinku. Z kolei w schronisku turystycznym w Stropkovie projekt zakłada utworzone całorocznego centrum informacji turystycznej. Jego zadaniem będzie promocja obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego znajdującego w pobliżu utworzonego szlaku. W ramach projektu ma powstać też aplikacja napisana w trzech językach, tj. po polsku, słowacku i angielsku, dzięki której turyści będą dysponowali mobilną bazą danych o najciekawszych miejscach regionu Korczyna i Stropkova.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ emi/ pch/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.12.2018, 12:51
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ