Newsletter

MIiR: Fundusze europejskie wspierają budowę metra (komunikat)

15.09.2019, 20:14aktualizacja: 15.09.2019, 20:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. Miliardowa inwestycja w Warszawie jest jedną z największych wspieranych z funduszy europejskich.

Obecny na inauguracji nowego odcinka minister Jerzy Kwieciński przyznał, że to jeden z największych projektów, jakie realizujemy w tej perspektywie finansowej.

- Jeśli połączymy dwa projekty metra, bo w tej chwili oddajemy odcinek w kierunku wschodnio-północnym, ale jeszcze jest realizowany odcinek metra w kierunku zachodnim, to razem jest to projekt na prawie 8 mld złotych z dofinansowaniem UE – powiedział Kwieciński. - Metro warszawskie jest jednym z największych beneficjentów wsparcia unijnego w Polsce. Nie ma drugiego takiego beneficjenta na poziomie samorządów w Polsce z wartością dofinansowania jak metro warszawskie – ocenił.

Sektor transportu publicznego jest trzecim sektorem pod względem wielkości przyznanej przez Komisję Europejską alokacji środków (po sektorze drogowym i kolejowym) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Około 9,5 mld zł trafi na:

- poprawę jakości transportu miejskiego,

- zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego,

- ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne.

Wsparliśmy już 47 projektów (podpisane umowy o dofinansowanie) na łączną kwotę dofinansowania UE w wysokości 8,7 mld zł. Dzięki tym środkom:

- w miastach następuje rozbudowa sieci tramwajowych (docelowo ponad 200 km),

- miasta otrzymują nowy tabor tramwajowy, autobusowy, trolejbusowy (docelowo ponad 900 szt.),

- powstają nowoczesne centra przesiadkowe, rozbudowywane są systemy ITS usprawniające funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Metro całkowicie zmienia perspektywę rozwoju miasta: każda oddawana stacja to nie tylko poprawa mobilności przyjaznej środowisku – ale też istotny czynnik rozwoju przestrzeni miejskiej.

Warszawa korzysta ponadto ze wsparcia przy rozbudowie sieci tramwajowej i zakupie autobusów elektrycznych – pozostałe projekty realizowane w ramach POIiŚ na terenie Warszawy to ponad 910 mln PLN dofinansowania unijnego.

Atrakcyjny transport publiczny, którego rozwój jest dofinansowany ze środków unijnych w istotny sposób ułatwia poruszanie się mieszkańców w mieście. Wiemy, że dzieje się tak wówczas, gdy oferta transportu publicznego jest konkurencyjna a transport publiczny niezawodny i opłacalny. Ważnym więc elementem zmiany jest umiejętne korzystanie ze środków na infrastrukturę, ale też potrzeba wdrożenie tzw. działań miękkich – które dadzą przywilej transportowi zbiorowemu

Finansowanie transportu publicznego w nowej perspektywie finansowanej 2021-2027

W perspektywie finansowej na lata 2021-2027 planowana jest kontynuacja wsparcia w zakresie transportu miejskiego. Negocjacje z KE są w toku, więc chcemy utrzymać wsparcie dla inwestycji w infrastrukturę i tabor niskoemisyjnego szynowego i drogowego publicznego transportu zbiorowego, w tym zasilanego paliwami alternatywnymi, węzły przesiadkowe, miejskie systemy ITS (także jako oddzielne projekty) dla uprzywilejowania transportu miejskiego, rozwiązania IT i inne elementy projektów służące obsłudze transportu publicznego i pasażerów (zaplecza techniczne dla taboru, w tym punkty jego ładowania, dostosowanie infrastruktury miejskiej do obsługi transportu publicznego i pasażerów.

Transport zbiorowy będzie istotnym obszarem wsparcia w nowej perspektywie finansowej, a planowanie mobilności nastawione na zrównoważone formy transportu z pewnością będzie nieodłącznym elementem przy korzystaniu z tych środków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2019, 20:14
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii