Newsletter

MIiR: mamy kolejną inwestycję z Planu Junckera; tym razem Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (komunikat)

28.06.2018, 16:15aktualizacja: 28.06.2018, 16:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

- 115 milionów złotych pożyczki z Planu Junckera dla Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

- Powstaną m.in. Centrum Symulacji Medycznej i Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych

- Polska jest pierwszej piątce państw Unii Europejskiej pod względem wartości wsparcia z Planu Junckera

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu dostanie prawie 115 milionów złotych pożyczki z Planu Junckera. Za te pieniądze wybuduje między innymi Centrum Symulacji Medycznej oraz Collegium Pharmaceuticum wraz z Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych.

Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj w Warszawie rektor uniwersytetu prof. dr hab. Andrzej Tykarski oraz Sandrine Croset, dyrektor sekcji polskiej i krajów bałtyckich w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Podczas podpisania obecny był również minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który odpowiada w rządzie za wdrażanie Planu Junckera w Polsce.

Gigantyczna inwestycja uniwersytetu

Formalna nazwa przedsięwzięcia, które zostanie częściowo sfinansowane z pieniędzy EBI to „Program inwestycyjny: Innowacje dla edukacji medycznej, farmacji i opieki zdrowotnej - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego wśród wiodących uczelni medycznych w Europie”. Pod tą nazwą kryje się kilka inwestycji, które ułatwią prowadzenie badań naukowych i pozwolą lepiej kształcić studentów.

Powstanie Centrum Symulacji Medycznej, w którym przyszli lekarze będą mogli trenować swoje umiejętności. Uniwersytet zbuduje też Collegium Pharmaceuticum i stworzy część laboratoryjną - Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych. Będą tam prowadzone badania, które potem będzie można wykorzystać w przemyśle i leczeniu. Zmienią się też dwa szpitale uniwersyteckie. Szpital im. Heliodora Święcickiego zyska szpitalny oddział ratunkowy, a Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego zostanie częściowo wyremontowany i doposażony. Wszystkie inwestycje mają być gotowe najpóźniej w 2021 roku. Ich koszt to 234 miliony złotych.

Pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego to niejedyne źródło finansowania, jakie pozyskał uniwersytet na te przedsięwzięcia. Wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej oraz budowa Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych finansowane są z dotacji unijnych.

Inwestycja uniwersytetu to trzeci projekt z Poznania, który dostał wsparcie z Planu Junckera. W grudniu 2016 roku Poznań podpisał umowę na finansowanie budowy mieszkań na wynajem, a nieco ponad rok później – w styczniu 2018 roku – EBI wsparł budowę i renowację mieszkań komunalnych w stolicy Wielkopolski.

Plan Junckera. Jak nam idzie i jak wypadamy na tle innych krajów

Jak informuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński Polska jest w tej chwili w pierwszej piątce państw Unii Europejskiej pod względem wartości zatwierdzonego wsparcia z Planu Junckera. „Jesteśmy w europejskiej czołówce. Wyprzedzają nas tylko Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy, ale w tych krajach finansowanie zwrotne nie ma takiej konkurencji jak w Polsce w postaci dotacji unijnych. Kilka miesięcy temu wyprzedziliśmy w tym rankingu Wielką Brytanię” – komentuje Kwieciński.

W ramach puli na duże inwestycje Europejski Bank Inwestycyjny zgodził się do tej pory na finansowanie 29 polskich projektów o wartości ponad 31,9 miliardów złotych (wsparcie z Planu Junckera - 10,9 mld zł). 21 z nich ma już podpisane umowy. Ich wartość to ponad 22 miliardy złotych, a wysokość wsparcia z Planu Junckera – 7,7 miliarda złotych.

„Pamiętajmy jednak, że to tylko statystyki. Dla mnie jako ministra inwestycji i rozwoju liczy się przede wszystkim jakość inwestycji. W projekcie poznańskiej uczelni jest wszystko – bezpieczeństwo pacjentów, innowacje i zapowiedź lepszego kształcenia lekarzy. Takich inwestycji poszukujemy” – zaznacza Kwieciński.

Wśród inwestycji z podpisanymi umowami są na przykład:

- modernizacja i zakup pociągów przez Przewozy Regionalne,

- rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Toruniu,

- budowa mieszkań na wynajem w Poznaniu,

- budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie,

- inwestycje energetyczne Tauronu Polskiej Energii.

Z puli na mniejsze projekty przedsiębiorców pomoc w wysokości około 2 miliardów złotych uzyskało ponad 10 tysięcy firm (monitoring kwartalny, dane z końca marca).

Czym jest Plan Junckera i kto go wdraża

Plan Junckera to odpowiedź Komisji Europejskiej na spowolnienie gospodarcze i jednocześnie sposób na rozruszanie inwestycji w Europie. Plan ma kilka filarów. Najważniejszy z nich to filar finansowy, w ramach którego Europejski Bank Inwestycyjny (duże inwestycje rządowe, samorządowe i prywatne) i banki krajowe (mniejsze projekty małych i średnich firm) udzielają atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek. Łączna wartość inwestycji, które ma uruchomić Plan Junckera w Europie do 2020 r. to 500 miliardów euro.

W Planie Junckera pieniądze nie są dzielone na państwa. Inwestycje z Polski konkurują o te same pieniądze, co inwestycje z innych krajów.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju koordynuje wdrażanie Planu Junckera w Polsce, między innymi:

- ułatwia samorządom i firmom kontakt z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym,

- informuje o możliwości pozyskania wsparcia z tego źródła,

- w przypadku projektów rządowych regularnie aktualizuję listę inwestycji, na które rząd i podległe mu instytucje oraz spółki chcą otrzymać finansowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.06.2018, 16:15
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ