Newsletter

MIiR: Program dla Śląska – nowe przedsięwzięcia, dodatkowe fundusze (komunikat)

11.10.2019, 11:29aktualizacja: 11.10.2019, 11:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Podczas ubiegłotygodniowego Kongresu Programu dla Śląska Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju, mówił, że dzięki zaangażowaniu wszystkich interesariuszy programu w gospodarce pracuje już 48 miliardów złotych z 57 planowanych. Teraz do Programu dla Śląska dochodzą nowe przedsięwzięcia i środki finansowe.

2 i 3 października w Katowicach odbył się Kongres Programu dla Śląska. Jego kontynuacją jest posiedzenie Rady Wykonawczej programu, która pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego spotkała się 10 października. Członkowie rady zdecydowali o dołączeniu do Programu dla Śląska 32 nowych przedsięwzięć o wartości 5 miliardów złotych. Oznacza to, że teraz Program dla Śląska to 116 projektów o łącznej wartości 62 miliardów złotych.

– Program dla Śląska ma charakter otwarty, więc w planach jest dołączanie do niego kolejnych inicjatyw. Przez lata ten region był sercem polskiego przemysłu. Za pomocą działań w programie chcemy odbudować jego pozycję, zmieniając systematycznie strukturę gospodarki w regionie. Jeśli Śląsk ma kojarzyć się z kopalnią, niech to będzie kopalnia innowacji – mówił minister Jerzy Kwieciński.

– Podpisujemy umowy na rozwój infrastruktury w województwie śląskim. Zatwierdziliśmy nowe projekty na 5 mld zł, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska i przyciągną nowych przedsiębiorców – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia podsumowującego spotkanie Rady Wykonawczej.

Dwie umowy

10 października w Katowicach zostały podpisane również dwie umowy. Pierwsza z nich dotyczy budowy drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza–Milówka. Chodzi o 8,5-kiometrową obwodnicę Węgierskiej Górki, na której budowę, umowę z wykonawcą podpisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt zakłada również powstanie dwóch tuneli pod masywem Białożyński Groń o długości 830 i 980 metrów.

– To oczekiwana od lat inwestycja, która przyczyni się do odkorkowania trasy, a tym samym poprawi komfort podróży. Ma ona także bardzo ważny wymiar lokalny. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości poprawi jakość życia mieszkańców – powiedział Grzegorz Puda, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Druga umowa zawarta między PKP Polskie Linie Kolejowe SA a zarządem województwa śląskiego dotyczy modernizacji linii kolejowej łączącej Cieszyn i Wisłę. Wartość inwestycji to ponad 565 milionów złotych, z czego 324 miliony złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. – 43 milionów złotych do tego przedsięwzięcia dołoży budżet państwa. To ważna linia komunikacyjna nie tylko dla mieszkańców Śląska, lecz także turystów odwiedzających nasz region – zaznaczył wiceminister Grzegorz Puda. Dzięki umowie, zostaną zmodernizowane 23 perony na 19 stacjach i przystankach, zostanie także wymienionych 25 kilometry torów, co zwiększy przepustowość linii.

32 nowe przedsięwzięcia

Wśród nowych przedsięwzięć dołączonych do Programu dla Śląska znalazły się między innymi pilotażowy projekt InnoEnergy na Śląsku – "Lepsza energia dla Europejczyków", współpraca w ramach Programu Stop Smog, wsparcie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, budowa farm fotowoltaicznych na terenie Górnego Śląska czy odmulenie Jeziora Żywieckiego.

Podczas spotkania odbyła się również inauguracja platformy internetowej Programu dla Śląska, która została opracowana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.10.2019, 11:29
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii