Newsletter

MKiS: Turów będzie dalej działać (komunikat)

31.08.2023, 13:14aktualizacja: 31.08.2023, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Wojewódzki Sąd Administracyjny zawiesił postępowanie sądowe dotyczące decyzji środowiskowej umożliwiającej eksploatację w Turowie do 2044 r. Oznacza to, że decyzja obowiązuje i nie jest zagrożona eksploatacja do 2044 r. Walka o Turów trwa. Rozstrzygniecie oznacza, że obowiązuje decyzja środowiskowa i koncesyjna do 2044 r. Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości – skomentowała rozstrzygnięcie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował o zawieszeniu postępowania sądowego z uwagi na brak ostateczności decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 8 sierpnia 2023 r., umarzającej w wyniku wycofania wniosku przez PGE postępowanie w sprawie zmiany decyzji GDOŚ. Odwieszenie postępowania nastąpi dopiero w wyniku zyskania przez decyzję cech ostateczności, gdy nie wpłynie w terminie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skarga na decyzję z 8 sierpnia 2023 r. To wszystko oznacza, że decyzja środowiskowa jest w mocy i nic się nie zmienia w sprawie koncesji do 2044 r. Kopalnia i elektrownia będą nadal funkcjonować – podsumowała Anna Moskwa.

Warto dodać, że wyrok WSA w sprawie decyzji środowiskowej będzie wyrokiem nieprawomocnym, a zatem nie wiąże on jeszcze ani przedsiębiorcy ani organu. Podlegał on będzie jeszcze zaskarżeniu do NSA. W związku z tym do czasu wydania przez sądy administracyjne prawomocnych wyroków zarówno w sprawie decyzji środowiskowej, jak i decyzji 2044, organ koncesyjny nie może orzekać co do ewentualnego wzruszenia decyzji koncesyjnej w postępowaniu wznowieniowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.08.2023, 13:14
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ