Newsletter

MOSTOSTAL ZABRZE SA (1/2018) Odstąpienie przez Emitenta od umowy zawartej z Hitachi Zosen Inova AG

22.01.2018, 17:53aktualizacja: 22.01.2018, 17:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 1/2018

Zarząd MOSTOSTALU ZABRZE S.A. ("Emitent", "Spółka", "Wykonawca") informuje, iż w dniu 22 stycznia 2018 r. Emitent odstąpił od umowy zawartej z Hitachi Zosen Inova AG, z siedzibą w Zurichu w Szwajcarii ("Zamawiający", "HZI") dotyczącej montażu dwóch kotłów parowych w zakresie konstrukcji stalowej części ciśnieniowej oraz urządzeń towarzyszących w spalarni odpadów Ferrybridge Multifuel Enegry Limited w Wielkiej Brytanii w ramach zadania inwestycyjnego pn.: "Ferrybridge Multifuel 2" ("Umowa"). O zawarciu Umowy Emitent informował w raporcie bieżącym nr 12/2017 z dnia 18 kwietnia 2017 r.

Bezpośrednią przyczyną odstąpienia przez Emitenta od Umowy był brak zapłaty przez HZI na wezwanie Emitenta kwoty 6,16 mln GBP, jako wynagrodzenia na pokrycie dodatkowych kosztów, których źródłem były zgłaszane przez Emitenta problemy oraz utrudnienia w dotychczasowej realizacji kontraktu, wynikające z:

- zmian zakresu montażu tj. zwiększenie tonażu dostaw oraz odmiennego od uzgodnionego sposobu montażu,

- licznych zmian harmonogramu dostaw leżących po stronie Zamawiającego, przy jednoczesnych opóźnieniach względem zmienionych wcześniej dat oraz braku kompletności tych dostaw,

- opóźnień oraz licznych braków w dokumentacji technicznej dostarczanej przez HZI oraz wielokrotnych modyfikacji w tym zakresie,

- problemów logistycznych wynikających m.in. z niewystarczającej ilości miejsc składowych, ich lokalizacji oraz opóźnień w ich udostępnianiu,

- opóźnień w dostarczaniu Emitentowi tymczasowej konstrukcji pomocniczej, niezwykle istotnej dla prowadzonych prac montażowych oraz błędów technicznych jej wykonania.

Powyższe przełożyło się na znaczne przekroczenie zakładanych kosztów zrealizowanego już zakresu prac oraz rodziło ryzyko ich dalszego pogłębiania z tytułu realizacji kontraktu wynikające z utrzymujących się utrudnień, jak i konieczności wykonywania robót dodatkowych oraz wydłużonego czasu realizacji zakontraktowanych prac.

Emitent poza roszczeniami dotyczącymi pokrycia kosztów już poniesionych, o których mowa powyżej, zażądał renegocjacji przedmiotowej Umowy, w szczególności w odniesieniu do terminu wykonania pozostałego przedmiotu Umowy oraz dodatkowego wynagrodzenia należnego Spółce z tego tytułu.

W chwili zawarcia Umowy Emitent nie był w stanie przewidzieć charakteru i skali utrudnień oraz nieoczekiwanych zdarzeń, znajdujących się poza kontrolą Wykonawcy, jakie wystąpiły podczas realizacji kontraktu, a tym samym uwzględnić ich skutków w zapisach umownych.

Ze względu na odmienne stanowisko stron oraz brak porozumienia co do wysokości przysługujących Emitentowi roszczeń, jak i warunków dalszej realizacji Zarząd, chroniąc interesy Emitenta, odstąpił od Umowy.

Wartość zrealizowanych do końca 2017 r. przychodów w ramach przedmiotowej Umowy, wynosi 6,19 mln GBP, co stanowi ok. 51% aktualnej wartości Umowy, z czego płatności otrzymane od HZI do dnia dzisiejszego wyniosły 6,03 mln GPB. Nadwyżka kosztów, ponad zrealizowane przychody, dotycząca wykonanego zakresu robót wyniosła do końca 2017 r. 7,81 mln GBP.

Aktualnie trwa szacowanie skutków finansowych zaistniałej sytuacji, które zostaną ujęte w zaktualizowanym budżecie kontraktu. Aktualizacja budżetu zostanie wykazana w jednostkowym i skonsolidowanym wyniku finansowym za 2017 r.

Emitent nie wyklucza prowadzenia dalszych rozmów w celu polubownego zakończenia zaistniałego sporu, a w przypadku braku osiągnięcia kompromisu zamierza skierować roszczenia wobec HZI w wysokości 6,16 mln GBP z tytułu wynagrodzenia na pokrycie poniesionych dodatkowych kosztów na drogę sądową.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2018, 17:53
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ