Newsletter

MPiT: Katar – strategiczny partner gospodarczy Polski w regionie. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa z wizytą w Dosze (komunikat)

13.03.2019, 18:12aktualizacja: 13.03.2019, 18:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Nowe możliwości współpracy gospodarczej i inwestycyjnej pomiędzy Polską a Katarem w kontekście dobrej sytuacja gospodarczej Polski, dynamicznego rozwoju Kataru oraz rosnącej systematycznie wymianie handlowej między naszymi krajami – to główne punkty rozmów podczas wizyty wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepy w Dosze w dniach 11-13 marca. W 2018 r. PKB Polski wzrósł w skali roku o 5,1% po wzroście o 4,8% w 2017 r., co stanowiło jeden z najlepszych wyników w UE. Czyni to Polskę wyjątkowo atrakcyjnym partnerem gospodarczym w UE. Z kolei Katar – silne gospodarczo państwo regionu - dzięki umowie między PGNiG a Qatargas Operating Company Ltd. stał się strategicznym partnerem w dywersyfikacji dostaw gazu na potrzeby Polski. Wiceminister Marcin Ociepa spotkał się z ministrem Handlu i Przemysłu Kataru – Alim bin Ahmedem Al-Kuwarim, aby rozmawiać o nowych możliwościach współpracy. Obszary szczególnie perspektywicznie w relacjach gospodarczych pomiędzy dwoma krajami to technologie finansowe, usługi budowlane i transport oraz produkcja żywności.

Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski i Kataru sprzyja zacieśnieniu polsko-katarskich relacji handlowych. Chcielibyśmy, aby Katar dołączył do grona państw, z którymi Polska prowadzi wielopłaszczyznową współpracę gospodarczą – podkreślił wiceminister Marcin Ociepa.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii odwiedził także Qatar Stock Exchange, Qatar Investment Authority i Qatar Development Bank, gdzie odbył serię rozmów z kierownictwem instytucji – między innymi prezesem giełdy Rashidem Alim Al-Mansoorim. Istotnym ich punktem było podpisane w lutym br. porozumienie między polską Giełdą Papierów Wartościowych a Qatar Stock Exchange inicjujące współpracę pomiędzy giełdami. Jej pierwszym etapem ma być utworzenie polsko-katarskiego funduszu inwestycyjnego CVC. Współpraca dwustronna w obszarze finansowym ma szanse stać się kolejnym, po współpracy energetycznej, filarem polsko-katarskich relacji gospodarczych, których dynamikę pokazuje wzrost wolumenu handlu w 2018 r. do poziomu ponad 3,6 mld PLN – dodał wiceminister Marcin Ociepa.

Notowany w ostatnich latach stały wzrost dwustronnej wymiany handlowej stanowi pozytywny trend, lecz z powodu niskiego pułapu wyjściowego (ok. 15-20 mln USD) nie odzwierciedla realnego potencjału obu państw w tej dziedzinie. W 2017 r. polski eksport do Kataru wyniósł 71,5 mln USD, a import prawie 500 mln USD. Nierównowaga w wymianie handlowej rozpoczęła się w 2016 r. wraz z dostawami LNG do Polski, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań w relacjach gospodarczych z Katarem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.03.2019, 18:12
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ