Newsletter

MPiT: Rozmowy o polsko-węgierskiej współpracy gospodarczej (komunikat)

05.09.2019, 16:47aktualizacja: 05.09.2019, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Doceniamy solidne tempo dwustronnej wymiany towarów. W 2018 r. Węgry stały się dziesiątym co do wielkości rynkiem eksportowym polskich towarów i siedemnastym rynkiem importowym. Dla Węgier Polska jest trzecim dostawcą towarów, po Niemczech i Austrii – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w rozmowie z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Péterem Szijjártó. Szefowie resortów dokonali przeglądu bilateralnych relacji handlowych. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Marcin Ociepa.

Według GUS polsko-węgierskie obroty handlowe w 2018 r. wyniosły blisko 9,7 mld euro, co oznacza wzrost o 6,9 proc. w stosunku do roku 2017. Polski eksport to niemal 6 mld euro (+9,1 proc. r/r), a import prawie 3,7 mld euro. Polska od lat cieszy się nadwyżką w dwustronnej wymianie handlowej. W 2018 r. dodatnie saldo wyniosło 2,3 mld euro.

Polska jest drugim co do wielkości dostawcą artykułów rolno-spożywczych na rynek węgierski. Polskie meble w wielu segmentach są liderem na rynku węgierskim. Coraz więcej eksportujemy odzieży i galanterii skórzanej. Dobrze sprzedaje się stolarka budowlana, płytki ceramiczne, artykuły budowlane z tworzyw sztucznych i pokrycia dachowe. Polskie autobusy, tramwaje, naczepy, a także części zamienne znajdują na Węgrzech coraz więcej nabywców.

Podczas spotkania minister Emilewicz wskazywała na korzystne trendy we współpracy inwestycyjnej. Węgry są siódmym największym odbiorcą polskich inwestycji za granicą, które ulokowane są głównie w sektorze spożywczym, IT oraz w produkcji przemysłowej. Skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji na Węgrzech na koniec 2017 r. wyniosła 1,37 mld euro. – Zapraszam do Polski również węgierskich inwestorów. Jako rząd zrobiliśmy wiele, by prowadzenie i rozwój biznesu w Polsce były jak najprostsze i jak najbardziej przyjazne przedsiębiorcom – poinformowała szefowa MPiT.

Firmy z Węgier obecne są w naszym kraju w sektorze chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Skumulowana wartość węgierskich inwestycji w Polsce to 1,32 mld euro.

Jak zaznaczył wiceminister Marcin Ociepa wciąż jednak istnieje niewykorzystany potencjał współpracy na przykład przy zamówieniach publicznych. – Polskie firmy są zainteresowane udziałem w przetargach publicznych na Węgrzech – podkreślił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.09.2019, 16:47
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ