Newsletter

MR: drugi nabór projektów w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego (komunikat)

21.04.2016, 12:30aktualizacja: 21.04.2016, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

W Ministerstwie Rozwoju zorganizowano kolejne spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych udziałem w międzynarodowych projektach. Tym razem rozmawiano o drugim naborze wniosków w Programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. – Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy rozpoczął się 1 marca br., a zakończy 1 czerwca br. Najlepsze koncepcje będą mogły wziąć udział w drugiej jego turze – poinformował wiceminister Adam Hamryszczak otwierając spotkanie.

Program skupia państwa nadbałtyckie, ale jego oferta kierowana jest nie tylko do nadmorskich regionów. – Wśród polskich beneficjentów programu, są nie tylko instytucje z Pomorza, ale także z całej Polski – zaznaczył wiceminister Hamryszczak, który zachęcał do jeszcze większego korzystania z oferty programu. – Do współpracy z państwami z północy Europy chcemy rownież nakłonić regiony oddalone od morza– powiedział.

Dobrym przykładem na to, że oferta programu może być atrakcyjna także dla nich, jest realizowany w poprzedniej perspektywie projekt MIN-NOVATION – Sieć innowacji w zarządzaniu odpadami górniczymi i przetwórczymi, w którym z polskiej strony uczestniczyli partnerzy z województw dolnośląskiego, małopolskiego i śląskiego. – Pierwsze przedsięwzięcia zatwierdzone w nowej edycji programu są na etapie zawierania umów, ale także wśród nich znajdziemy przykłady potwierdzające tę tezę – poinformował Adam Hamryszczak.

– Interreg Region Morza Bałtyckiego nie finansuje inwestycji o dużej skali, ale wspiera rozwiązania, które mogą być wdrażane w projektach finansowanych z innych programów. Ważne, by transnarodowe przedsięwzięcia były planowane i realizowane z myślą o konkretnych efektach i adresatach – zaznaczył wiceszef resortu. – Wierzę, że drugi nabór zakończy się sukcesem dla wielu polskich wnioskodawców i co najważniejsze, że rezultaty zrealizowanych projektów będą dostrzegalne w rozwoju regionów i codziennym życiu ich mieszkańców – powiedział wiceszef resortu na zakończenie swojego wystąpienia.

Planowane działania w rozpoczynających się projektach i doświadczenia polskich instytucji z udziału w pierwszym naborze projektów zaprezentowali przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego (projekt BaltSe@nioR) w Poznaniu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (projekt EMMA). Omówiono też założenia programu oraz zasady udziału w projektach składanych w drugim naborze. Na pytania uczestników odpowiadali pracownicy Wspólnego Sekretariatu, Krajowego Punktu Kontaktowego i Centrum Projektów Europejskich.

Zatwierdzenie koncepcji projektów złożonych w pierwszym etapie obecnego naboru planowane jest na wrzesień 2016 r. Drugi etap zakończy się w styczniu 2017 r. Rozstrzygnięcie w sprawie dofinansowania projektów nastąpi w maju 2017 r.

# # #

Program budżetem 264 mln euro zakłada maksymalne wykorzystanie zasobów obszaru bałtyckiego i zmniejszenie dysproporcji między regionami w zakresie m.in.:

- organizacji transportu, w tym na obszarach peryferyjnych czy trudniej dostępnych,

- lepszego użytkowania infrastruktury badawczej,

- efektywnego korzystania ze źródeł energii i zasobów środowiska,

- zapewnienia czystości wód międzynarodowych.

Ważnym założeniem jest też usprawnienie działań instytucji, które decydują o rozwoju obszaru – od władz regionalnych poczynając, przez instytucje badawcze, na organizacjach pozarządowych kończąc.

Nabory standardowych projektów w programie są dwuetapowe. Tylko wnioskodawcy, których koncepcje projektowe (ang. concept note) zostaną wybrane na pierwszym etapie, będą mogli uczestniczyć w drugim, w którym złożą pełny wniosek.

Beneficjentami programu Region Morza Bałtyckiego mogą być instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, służby ratownicze, organizacje pozarządowe, instytucje akademickie, naukowe i badawcze.

Pierwszy nabór koncepcji projektowych trwał od 2 grudnia 2014 r. do 2 lutego 2015 r. Złożono 282 koncepcje – 81 zaproszono do drugiego etapu. Drugi etap naboru zakończył się w lipcu 2015 r. Złożono 78 pełnych wniosków projektowych. W listopadzie 2015 r. Komitet Monitorujący programu zatwierdził 35 projektów. 66 polskich partnerów uczestniczy w 32 projektach. Dofinansowanie dla polskich instytucji wynosi ok. 12,5 mln euro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.04.2016, 12:30
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ