Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Dzisiaj w Ałmaty rozpoczęło się III Międzynarodowe Forum Handlu Detalicznego 2016. Bierze w nim udział misja kilkunastu polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Witolda Słowika. Wiceminister spotkał się m.in. z przedstawicielami kazachstańskiej administracji rządowej, z którymi rozmawiał o możliwościach zwiększenia polskiego eksportu na rynek Kazachstanu oraz poprawie warunków dostępu dla polskich towarów i usług. Spotka się też z władzami największego miasta w kraju – Ałmaty.
Forum odbywa się w dniach 22-23 kwietnia. Jest to jedno większych wydarzeń gospodarczych w regionie. – Kazachstan to nasz najważniejszy partner gospodarczy w Azji Centralnej i perspektywiczny rynek. Nasze firmy mogą wykorzystać udział w forum do wejścia na rynek kazachstański – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik.
Wiceminister wskazał też branże, w których widoczny jest potencjał do ściślejszej współpracy między obu krajami. – Są to sektory farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy, budowlany, wydobywczy, IT oraz branże maszynowa i chemiczna.
Polskie firmy uczestniczą w forum po raz pierwszy. Nasz kraj ma swoje stoisko narodowe, na którym polskie przedsiębiorstwa prezentują swoją ofertę. W ramach forum odbywają się też spotkania b2b dla producentów i dystrybutorów.
W ramach misji zorganizowany został „Polsko-Kazachstański okrągły stół biznesowy”. Wzięli w nim w nim udział: wiceminister Witold Słowik, przedstawiciele polskiego biznesu oraz administracji kazachstańskiej odpowiedzialnej m.in. za kwestie weterynaryjne i regulacje techniczne. – Rozmawialiśmy o likwidacji barier w handlu między naszymi krajami – poinformował wiceminister Słowik.
Dynamicznie rozwija się miasto–gospodarz konferencji - Ałmaty. W planach jest m.in. reforma systemu transportu publicznego. Na piątek zaplanowano spotkanie z władzami miasta, w którym oprócz wiceministra Słowika wezmą udział przedstawiciele polskich firm z branży transportowej, a także z obszaru gospodarki komunalnej.
# # #
Kazachstan jest najbogatszym i najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem Azji Centralnej. Decydują o tym m.in. znaczne zasoby surowców naturalnych (ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i uranu) i otwartość na zagranicznych inwestorów. W 2015 r. Kazachstan stał się pełnoprawnym członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), a w marcu 2016 r. ratyfikował umowę o wzmocnionym partnerstwie i współpracy z Unią Europejską.
Według wstępnych danych w 2015 r. obroty handlowe pomiędzy Polską a Kazachstanem osiągnęły poziom blisko 1,3 mld dolarów. Stolica Kazachstanu – Astana - uzyskała tytuł gospodarza światowej wystawy EXPO 2017, która odbędzie się między 10 czerwca a 10 września 2017 r. pod hasłem przewodnim „Energia przyszłości”. Polska oficjalnie potwierdziła udział w wystawie. Krajowym komisarzem wystawy został Andrzej Stefański, wieloletni szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kazachstanie, a obecnie dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.04.2016, 12:27 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |