Newsletter

MR: spotkanie nt. współpracy polsko-brandenburskiej (komunikat)

15.06.2016, 17:26aktualizacja: 15.06.2016, 17:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Podsumowanie Programu Polska-Brandenburgia 2007-2013 oraz rozmowy o realizacji jego obecnej edycji i przyszłości współpracy transgranicznej i ponadregionalnej na granicy polsko-niemieckiej po 2020 r. – to główne tematy spotkania wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka z Anne Quart, Sekretarz Stanu ds. Europejskich i Ochrony Konsumentów w Ministerstwie Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgia.

- Efekty programu perspektywy 2007-2013 to inwestycje, także infrastrukturalne, poprawiające dostępność komunikacyjną pogranicza, ale także wzmocnienie współpracy instytucji lokalnych np. na rynku pracy - poinformował wiceminister Hamryszczak. Zrealizowano niemal 100 przedsięwzięć. – Dla mieszkańców szczególnie widoczne były efekty działań poprawiających jakość życia – drogi, ścieżki rowerowe, przedsięwzięcia turystyczne czy wspólne przedszkole polsko-niemieckie– podkreślił wiceminister.

Odnosząc się do nowej edycji programu, wiceszef resortu zaznaczył, że cieszy się on dużym zainteresowaniem polskich beneficjentów. Jego budżet to ponad 100 mln euro. – Cieszy nas, że program wystartował w maju br. Było to możliwe dzięki efektywnej współpracy Instytucji Zarządzającej i Krajowego Koordynatora przy dużym wsparciu Wspólnego Sekretariatu we Frankfurcie nad Odrą. Zależy nam na dalszym przyspieszeniu tempa prac w programie. Wspólnym celem powinno być umożliwienie zatwierdzenia pierwszych projektów jeszcze w tym roku – powiedział Adam Hamryszczak.

Rozmawiano też o przyszłości programów Interreg na granicy polsko-niemieckiej po 2020 r. Innym z poruszanych tematów były możliwości wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w projektach ponadnarodowych. – Przykładamy dużą wagę do współpracy z partnerami z zagranicy. Niemcy są dla nas ważnym partnerem w zakresie projektów ponadnarodowych. Warto zwrócić uwagę na finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego projekty mobilności ponadnarodowej dla młodych bezrobotnych osób. Możliwości współpracy w kontekście wspierania małych i średnich przedsiębiorstw na płaszczyźnie międzynarodowej określone są w regionalnym programie województwa lubuskiego – powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

Możliwe kierunki współpracy na granicy polsko-niemieckiej określają przygotowywane w ostatnich latach dokumenty strategiczne i analityczne. Współpraca z Brandenburgią jest szczególnie istotna w kontekście Strategii Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020. Także przyjęte w 2013 r. Studium integracji przestrzennej polskiej części pogranicza Polski i Niemiec (IPPON) wskazało kierunki rozwoju obszaru pogranicza Polski i Niemiec w celu poprawy jego spójności przestrzennej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2016, 17:26
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii