Newsletter

MR: spotkanie państw Grupy V4+4 w Warszawie (komunikat)

14.07.2016, 17:24aktualizacja: 14.07.2016, 17:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Przez najbliższy rok, już po raz piąty, Polska przewodniczyć będzie pracom Grupy Wyszehradzkiej. Na zaproszenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego, do Warszawy przyjechali ministrowie odpowiedzialni za sprawy gospodarcze i politykę spójności państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii (V4+4). Rozmowy dotyczą priorytetów Ministerstwa Rozwoju podczas polskiego przewodnictwa w Grupie w zakresie innowacyjności, jednolitego rynku UE oraz polityki spójności.

Grupa Wyszehradzka od 25 lat jest najważniejszym forum współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. – Dzięki wspólnym przedsięwzięciom w obszarze polityki gospodarczej oraz polityki spójności, głos państw V4 silnie wybrzmiewa na forum europejskim – powiedział wicepremier Morawiecki.

Grupa podejmowała wiele cennych inicjatyw. – Przeciwstawialiśmy się działaniom protekcjonistycznym na wspólnym rynku oraz walczyliśmy o fundusze europejskie w kolejnych perspektywach finansowych na inwestycje w całej Unii – wskazał szef Ministerstwa Rozwoju, wymieniając niektóre z obszarów współpracy. – Wiele wyzwań wciąż przed nami, dlatego tym bardziej musimy podjąć kroki wzmacniające siłę regionu wyszehradzkiego we współpracy z partnerami z naszej części Europy – dodał.

GŁÓWNE PRIORYTETY MINISTERSTWA ROZWOJU

– Podczas polskiej prezydencji w V4 skupiamy się na zagadnieniach związanych z innowacjami i rozwojem start-upów, polityką spójności, a także kwestiach dotyczących jednolitego rynku UE – poinformował wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. W tych obszarach będziemy kontynuować działania czeskiego przewodnictwa.

Współpraca w zakresie innowacji i start-upów

Innowacyjność jest kluczowym czynnikiem stymulującym rozwój i konkurencyjność gospodarek nie tylko naszego regionu. Zależy nam na jak najlepszej wymianie informacji na temat dobrych praktyk, zmniejszeniu obciążeń administracyjnych, ułatwieniach w zakładaniu biznesów, metod powstrzymania młodych innowacyjnych firm przed przenoszeniem swojej działalności poza Unię Europejską, realizacji wspólnych projektów badawczych. Chcemy wypracować rozwiązania, które wzmocnią współpracę w ramach polityki klastrowej. Podjąć rozmowy o wspólnej realizacji projektów w ramach hub`ów innowacji (np. Digit Inno Hub), w tym określić obszary tematyczne tej współpracy (np. na bazie inteligentnych specjalizacji i ponadregionalnych klastrów).

Strategia Jednolitego Rynku towarów i usług

Gwarantem efektywnej gospodarczo Unii Europejskiej jest dobre funkcjonowanie jednolitego rynku, w tym prawidłowe stosowanie zasad konkurencyjności. Jednym z naszych priorytetów jest implementacja Strategii Jednolitego rynku towarów i usług. Jej sukces będzie zależał od sposobu realizacji takich inicjatyw jak geoblokowanie, paszport usługowy, inicjatywy na rzecz start-upów.

Chcemy rozmawiać o już zaproponowanych przez Komisję Europejską rozwiązaniach, jak i faktycznych problemach, na jakie napotykają np. konsumenci w środowisku online czy przedsiębiorcy chcący rozpocząć działalność transgraniczną.

Szczególną uwagę poświęcimy także zagadnieniu protekcjonistycznych działań niektórych państw członkowskich na rynku wewnętrznym UE i wynikających z nich barier dla swobodnej działalności przedsiębiorców. Rozwiązanie tego problemu wymaga dużej aktywności ze strony Grupy Wyszehradzkiej nie tylko ze względu na interes państw naszego regionu, ale również z uwagi na utrzymanie silnego i efektywnego rynku wewnętrznego, jako celu całej Unii Europejskiej.

Polityka spójności

Polityka spójności jest jednym z głównych instrumentów na rzecz wzrostu i zatrudnienia oraz podnoszenia konkurencyjności UE, państw członkowskich i ich regionów na arenie międzynarodowej. Jest polityką inwestycyjną i służy wyrównywaniu poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w UE. Z pozytywnych efektów polityki spójności korzysta cała europejska gospodarka, a nie tylko jej bezpośredni beneficjenci.

Będziemy głośno mówić o zaletach tej polityki, dążąc do uproszczenia procedur, prorozwojowego ukierunkowania i przyspieszenia inwestycji oraz wzmocnienia jej rezultatów.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się przegląd aktualnie obowiązującego budżetu UE na lata 2014-2020. Tempa nabiorą też rozmowy o jego następcy na kolejną perspektywę. Zależy nam, by Grupa V4 wypracowała wspólne stanowisko wobec zagadnień związanych z przyszłością polityki spójności, które będzie prezentowane na forum UE.

Projekty strategiczne dla całego obszaru V4

Celem naszych działań jest wzmocnienie relacji społeczno-gospodarczych i politycznych w ramach Grupy, tak by znaczenie jej państw na arenie europejskiej i światowej wzrosło. Dlatego planujemy przygotowanie wspólnych projektów o znaczeniu strategicznym dla V4.

Dotyczyć one mogą różnych obszarów i dziedzin, np. infrastruktury, badań, eksportu. Lista projektów będzie efektem prac specjalnie powołanej grupy przedstawicieli krajów V4. Liczymy, że rozpoczną się one jak najszybciej. Pierwszym etapem będzie wybór obszarów, w których wspólne działania przyniosą największe efekty. Następnym, opracowanie szczegółowych rozwiązań i realizacja przedsięwzięć.

Strategia Karpacka

Rozpoczniemy starania zmierzające do powstania makroregionalnej Strategii UE dla obszaru Karpat. Dzięki niej zostaną stworzone trwałe ramy współpracy krajów i regionów karpackich, w celu zwiększenia poziomu i jakości życia mieszkańców makroregionu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2016, 17:24
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ