Newsletter

MR: Start in Poland – podsumowanie (komunikat)

01.06.2017, 10:18aktualizacja: 01.06.2017, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje: Przez rok od uruchomienia programu Start in Poland ogłoszono wiele instrumentów wsparcia dla start-upów. Kolejne są w trakcie przygotowania. SIP to największy program dla start-upów w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym skonsolidowano wsparcie finansowe młodych, innowacyjnych firm.

Program Start in Poland obejmuje szereg inicjatyw rządu adresowanych do start-upów lokalizujących swój biznes w Polsce. Tworzy sprzyjające warunki do ich działalności na każdym etapie ich rozwoju, począwszy od fazy inkubacji i akceleracji, przez rozwój, jak i ekspansję międzynarodową. Budżet programu wynosi blisko 3 mld zł. W ciągu najbliższych 7 lat w Polsce ma szansę powstać 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie. Program skupia działania obejmujące wszystkie etapy rozwoju młodej firmy: inkubację, akcelerację i fazę szybkiego wzrostu. Program przyśpieszy kompleksowy rozwój ekosystemu sprzyjającego nie tylko rozwojowi start-upów, ale również dzieleniu się wiedzą i własnością intelektualną, nawiązywaniu długofalowej współpracy pomiędzy firmami różnej wielkości, a także przyciąganiu talentów z zagranicy.

Co udało się osiągnąć?

- W ciągu roku po ogłoszeniu programu, wiele działań zostało uruchomionych, kolejne są przygotowywane. Jestem przekonana, że na efekty programu Start in Poland nie będziemy długo czekać – podkreśla wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Komponent akceleracyjny Scale-up, ogłoszony najwcześniej i prowadzony przez PARP, jest w realizacji. Wybrano 10 akceleratorów, które w procesie akceleracji współpracują z 31 dużymi firmami z różnych branż (m.in. energetycznej, fintech, spożywczej, ochrony zdrowia, motoryzacyjnej, maszynowej, transportowej). Młode firmy przechodzą autorski program stworzony w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu zyskują nie tylko dostęp do wysokiej klasy mentorów, infrastruktury, ale także klientów i rynków dużych korporacji. Dzięki temu mają szansę na zdobycie doświadczenia w budowaniu kontaktów i współpracy z dużymi firmami, a także na zdobycie partnerów biznesowych i potencjalnych inwestorów. Efektem programu będzie komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez start-upy, w tym produktów i usług, które będą odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby dużych przedsiębiorstw.

- U progu czwartej odsłony rewolucji przemysłowej protagonistami rozwoju są właśnie duże przedsiębiorstwa i małe start-upy. Chcemy, aby oferta instrumentów wsparcia innowacji, pozwoliła wdrażać bardzo pożądany rodzaj współpracy w gospodarce, czyli kooperację "dużych z małymi". – mówił wiceminister Emilewicz. 15 maja 2017 r. uruchomiono pierwszy konkurs dla funduszy kapitałowych (grup zarządzających), które pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju będą realizowały komponent Starter. Inwestycje kapitałowe w start-upy skierowane są w tym komponencie na fazę wczesnego rozwoju przedsiębiorstw (pre-seed, seed). Zidentyfikują one pomysły oparte na innowacyjnych rozwiązaniach i zweryfikują potencjał rynkowy przedstawionych pomysłów.

- Starter jest programem, który otworzy przed młodymi polskimi start-upami szanse rozwojowe na zbudowanie silnych marek nie tylko lokalnych, ale również globalnych – zaznacza wiceszefowa resortu rozwoju. Rozpoczęto także proces konsultacji ze środowiskiem Aniołów Biznesu, w ramach przygotowań do uruchomienia komponentu Biznest. W przygotowaniu są dalsze komponenty inwestycyjne, dla działających młodych firm, które potrzebują kapitału na ekspansję. Trwają także prace nad przygotowaniem komponentu Polska Prize, którego celem będzie zachęcenie przedsiębiorców z zagranicy do otwierania działalności gospodarczej w Polsce.

Zmiany legislacyjne

Program jest ściśle powiązany z innymi działaniami, głównie legislacyjnymi, mającymi na celu poprawę warunków działania innowacyjnych firm czy ich ekspansji zagranicznej.

Konstytucja Biznesu – pakietu ustaw, które mają zmienić polską rzeczywistość gospodarczą. Większość wchodzących w jego skład ustaw, była już przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

100 zmian dla firm - pakiet pro-przedsiębiorczych ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Większość ustaw z tego zakresu zostało już uchwalone i są opublikowane. Nad niektórymi trwają prace legislacyjne. Odpowiadają one na podstawowe problemy, z którymi na co dzień zmagają się polskie firmy. Ustawa o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej - dzięki niej wprowadzono spójny system różnorodnych instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej – ulgi podatkowe, stabilny sposób finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz pakiet ułatwień proceduralnych. Trwają też prace legislacyjne (obecnie na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych) nad kolejną ustawą poprawiająca warunki do prowadzenia działalności innowacyjnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2017, 10:18
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ