Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
Rozpowszechniana informacja dotycząca otrzymania przez Polskę znacznie niższych środków finansowych z budżetu UE niż kwota wnioskowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dofinansowanie strat dla sektora wieprzowiny z tytułu ograniczeń wprowadzonych w związku z ASF jest w pełni nieuzasadniona i wynika z braku wiedzy na ten temat.
Przede wszystkim resort rolnictwa zabiegał o wsparcie finansowe na pokrycie strat w sektorze wieprzowiny z dwóch niezależnych działań, które wynikają z różnych podstaw prawnych i dotyczą odrębnych części budżetu UE.
Niezależnie od wniosku skierowanego 3 listopada 2016 r. do Komisji Europejskiej prowadzone były prace nad wdrożeniem pomocy dostosowawczej przewidzianej w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/1613 z dnia 8 września 2016 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych. Rozporządzenie to wchodzi w skład pakietu pomocy dla rolnictwa zaproponowanego przez Komisję Europejską w lipcu 2016 r. Polska otrzymała w ramach tego pakietu kwotę 98 689 872,6 PLN czyli około 23,4 mln euro.
Przeważająca część tych środków została przeznaczona na wsparcie w sektorze wieprzowiny. W ramach tej pomocy wdrażane są obecnie trzy mechanizmy wsparcia dla producentów świń dotyczące refundacji kosztów zakupu loszek i knurów hodowlanych, refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mięsnych pozwalające na zmianę profilu produkcji oraz mechanizm rekompensat finansowych z tytułu niższych cen sprzedaży świń w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi z tytułu ASF. W związku z tym w trakcie procedowania tego wniosku do Komisji Europejskiej Polska potwierdziła ostateczną liczbę świń, które po wdrożeniu pomocy dostosowawczej mogą być jeszcze objęte pomocą z tytułu poniesionych strat, co w konsekwencji wpłynęło na obniżenie kwoty środków finansowych w stosunku do kwoty wyjściowej.
Ponadto należy mieć na uwadze również to, że nadal trwają uzgodnienia z Komisją Europejską w zakresie jednego z proponowanych we wniosku mechanizmów pomocy dotyczącego rekompensat z tytułu sanitarnego zakazu utrzymania świń w gospodarstwach znajdujących się w strefach objętych restrykcjami.
W prowadzonych pracach związanych ze wsparciem sektora wieprzowiny, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kierował się w szczególności racjonalnym wykorzystaniem środków finansowych, tj. w pierwszej kolejności wykorzystaniem środków z budżetu unijnego w ramach przyznanej Polsce pomocy dostosowawczej, w drugiej natomiast wykorzystaniem środków objętych wnioskiem do Komisji, które zgodnie z przepisami, na podstawie których te środki są uruchamiane mogą stanowić wyłącznie 50 proc. wydatków ponoszonych na dane działanie pomocowe. Pozostałe 50 proc. wydatków musi być finansowane z budżetu krajowego.
Podjęte dotychczas działania pozwalają na zabezpieczenie potrzeb wynikających z udzielenia rekompensat dla rolników, którzy na obszarach objętych restrykcjami weterynaryjnymi z tytułu ASF ponieśli realne straty finansowe.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mż/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.03.2017, 19:00 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |