Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
Susza jest zjawiskiem stale występującym w polskim klimacie. W trzecim raporcie z jej monitoringu, opracowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wskazano wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski w uprawach: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych i roślin strączkowych.
Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach, na powierzchni 2,09% gruntów ornych skupionych w 8 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim.
Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 248 gminach. Względem poprzedniego, sześciodekadowego okresu nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o 224 gminy.
Susza występuje również wśród upraw zbóż ozimych. Odnotowano ją w pięciu województwach Polski, w 104 gminach, czyli o 175 gmin mniej niż w poprzednim okresie.
W uprawach krzewów owocowych suszę odnotowano w trzech województwach, w 20 gminach kraju. Zagrożenie zmniejszyło się o 227 gmin względem poprzedniego okresu. W uprawach roślin strączkowych, susza wystąpiła w czterech województwach w 64 gminach Polski.
W sześciu województwach powołano już komisje do oszacowania strat lub trwają prace nad powołaniem takich komisji. W trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i opolskim komisje rozpoczęły już szacowanie strat w gospodarstwach rolnych.
Komisja musi oszacować straty w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego wystąpienia szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano nowy wzór protokołu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym, który powinien być wykorzystywany przez komisje szacujące straty. W nowym wzorze protokołu uproszczono w szczególności metodę określania średniorocznej produkcji z trzech poprzednich lat, a także strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
Poziom strat spowodowanych suszą będzie znany po zakończeniu prac przez komisje.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.06.2016, 14:49 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |