Newsletter

MRiRW ws. obowiązkowego wyładunku niechcianych połowów (komunikat)

11.12.2014, 11:14aktualizacja: 11.12.2014, 11:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Przedstawiciele środowiska rybackiego, przetwórców, nauki oraz administracji rybackiej spotkali się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z sekretarzem stanu Kazimierzem Plocke, aby rozmawiać na temat wyładunku niechcianych połowów.

Obowiązek takiego wyładunku wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. jest on wprowadzany w krajach UE na mocy rozporządzenia PE i Rady nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r.

w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa.

Zgodnie ze zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa odrzut przypadkowych połowów uważany jest za znaczne marnotrawstwo zasobów. Wywiera on negatywny wpływ na zrównoważoną eksploatację żywych zasobów morza i ekosystemów morskich. Pogarsza także rentowność rybołówstwa.

W celu stopniowego eliminowania odrzutów, szczególnie w odniesieniu do gatunków objętych limitem połowowym, od przyszłego roku wprowadzony zostanie obowiązek przywożenia do portu, wyładowania i zaraportowania wszystkich połowów ryb, z gatunków: szprot, śledź, łosoś i dorsz, które prowadzone będą na Morzu Bałtyckim od nowego roku.

W dalszej perspektywie obowiązek ten obejmie również inne gatunki. Od roku 2017 r. będą to: gładzica i troć.

W trakcie rozmów zdefiniowano obszary wymagające opracowania rozwiązań proceduralnych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji, dotyczące m.in. sposobu raportowania niechcianych połowów, rozliczania kwot połowowych, składowania ryb niestanowiących właściwego celu połowu oraz współpracy w tym zakresie ze służbami weterynaryjnymi. Wskazywano na niejednoznaczność przepisów unijnych oraz brak aktów prawnych dostosowujących prawodawstwo wspólnotowe z zakresu kontroli i środków technicznych do obowiązku wyładunkowego. Przedstawiciele administracji rybackiej przekazali informacje na temat aktualnego stanu prac prowadzonych w ramach prac na poziomie UE. Jednym z efektów działań jest broszura informacyjna skierowana do rybaków z regionu Morza Bałtyckiego, zawierająca wytyczne dotyczące sposobu praktycznego stosowania przepisów w sprawie zakazu odrzutów. Podobne wytyczne dla organów kontroli rybołówstwa w państwach UE przygotowywane są przez Europejską Agencję Kontroli Rybołówstwa.

W trakcie spotkania ustalono, że do końca grudnia br. podobna broszura informacyjna dla rybaków zostanie opracowana przez polską administrację. Wskazany zostanie w niej sposób postępowania w kwestiach zgłoszonych przez przedstawicieli środowiska rybackiego, jako budzących wiele wątpliwości.

Dzisiejsze spotkanie było kolejnym, z cyklu spotkań konsultacyjnych. Uczestniczył w nim także główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk. Poprzednie spotkanie odbywało się 20 października br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.12.2014, 11:14
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ