Newsletter

MŚ: 12 tys. drzew w ramach akcji „Studenci sadzą las 2017” (komunikat)

29.04.2017, 13:07aktualizacja: 29.04.2017, 13:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

W sobotę 29 kwietnia w Radomiu odbył się finał akcji „Studenci Sadzą Las 2017” organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) pod patronatem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska. W ciągu całego przedsięwzięcia zostało posadzonych 12. tys. drzew.

O godz. 10.00 w Radomiu, przy Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci”, zostały posadzone symboliczne drzewka. Był to ostatni, 6. etap akcji „Studenci sadzą las 2017”.

- „To wielka radość dla mnie - Ministra Środowiska, że mogłem objąć patronatem takie wyjątkowe wydarzenie. Dzięki tej akcji nasza młodzież w praktyce ujrzała, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa przyroda. Lasy to nasze dobro narodowe, z którego możemy korzystać i o które powinniśmy dbać. Drzewa posadzone w ramach tego wydarzenia stworzą las dla obecnych i kolejnych pokoleń Polaków. Będzie to również piękna pamiątka przyłączenia się studentów do akcji Lasów Państwowych „tysiąc drzew na minutę” – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister podkreśla, że lesistość Polski stale rośnie. „Co roku Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln nowych drzew. Obecnie lasy zajmują blisko 30% powierzchni kraju. Wśród państw Unii Europejskiej zajmujemy 6. miejsce pod tym względem” – dodaje minister Jan Szyszko.

Akcja „Studenci Sadzą Las”, jak podkreślają organizatorzy, ma charakter przede wszystkim edukacyjny.

- „Mamy dwa cele. Chcemy uświadomić młodych ludzi, jak ważną rolę w naszym ekosystemie, ale także i społeczeństwie odgrywają lasy. Przede wszystkim jednak chcemy pokazać naszym rówieśnikom, że warto spędzać czas na powietrzu, w otoczeniu przyrody” - mówi Maria Cholewińska, wiceprzewodnicząca NZS.

NZS to największa organizacja studencka w Polsce. Aktywności związane z ochroną środowiska są jednym z obszarów działań stowarzyszenia.

- „Jedną z idei naszej organizacji jest patriotyzm. A ten patriotyzm może objawiać się właśnie w trosce o środowisko naturalne” - mówi wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Studenci wyrażają także chęć kontynuowania akcji w przyszłości. – „Widzimy z jak pozytywnym odbiorem się ona spotyka. Mamy wrażenie, że zmieniamy świadomość naszych rówieśników” - dodają.

„Studenci sadzą las 2017”

Akcja „Studenci Sadzą Las 2017” jest kontynuacją zeszłorocznego wyjazdu, podczas którego studenci udali się pod Radom, gdzie zasadzili 2 tys. drzew. Tegoroczne wydarzenie odbywa się we współpracy z Lasami Państwowymi, pod patronatem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska.

W ramach całej akcji posadzono 12 tys. drzew w Łagowie pod Świebodzinem, Orzechowie Morskim, Janowie Lubelskim, Ełku, Cisnej oraz w Radomiu. W akcji wraz ze studentami uczestniczył także Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

- „Lasy to nasze dziedzictwo, z którego wszyscy możemy korzystać i o które wszyscy powinniśmy się troszczyć. Akcja jest też doskonałą okazją do dyskusji z młodzieżą o roli lasów i środowiska naturalnego w życiu człowieka” – komentuje wiceminister Sławomir Mazurek.

W ramach akcji „Studenci sadzą las 2017” studenci rozdawali także mieszkańcom sadzonki drzew oraz brali udział w prelekcjach związanych z ochroną środowiska.

- „Młodzi ludzie są bardzo chętni do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia. Mamy wtedy świadomość, że robi coś dobrego dla własnej przyszłości i że zdążymy zobaczyć tego efekty” - podsumowuje Maria Cholewińska, Wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2017, 13:07
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ