Newsletter

MŚ: międzynarodowe rozmowy dot. walki ze zmianami klimatu podczas COP23 (komunikat)

09.11.2017, 10:14aktualizacja: 09.11.2017, 10:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

W Niemczech w Bonn trwa 23. szczyt klimatyczny ONZ. COP23 to kolejny krok na drodze wdrażania Porozumienia Paryskiego, którego zasady implementacji mają być przyjęte podczas COP24 w Katowicach. W konferencji udział biorą minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Polsko-marokańska wymiana doświadczeń

Podczas pobytu w Bonn prof. Jan Szyszko spotkał się z prezydentem COP22 Salaheddinem Mezouarem. Rozmowy dotyczyły m.in. doświadczeń Maroko jako prezydencji 22. szczytu klimatycznego ONZ oraz roli lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla.

Prof. Jan Szyszko zwrócił uwagę na polską propozycję w związku z realizacją Porozumienia paryskiego, jaką jest zmniejszanie koncentracji dwutlenku węgla poprzez pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy i glebę.

„Najważniejszym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie tempa wzrostu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

„Są dwie drogi do tego celu. Po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy” – dodał.

Salaheddine Mezouar podkreślił, że lasy zajmują w Maroko jedynie 15-20% powierzchni, lecz kraj ten podejmuje szereg działań związanych z zalesianiem – m.in. realizuje projekt „Green Wall Project”.

„Maroko przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony środowiska, w tym walki ze zmianami klimatu. Jest ona uwzględniania w politykach resortowych, zgodnie ze strategią określoną przez głowę państwa” – powiedział prezydent COP22.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zaproponował współdziałanie przy organizacji COP24 w Katowicach, w szczególności w kontekście Afryki.

„W 2018 r. to Polska będzie gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego ONZ. W układzie trzech liderów – Maroko, Fidżi, Polska – chcemy wypracować skuteczne stanowisko, które pozwoli przyjąć pełny pakiet decyzji wdrażających Porozumie paryskie” – powiedział.

Spotkanie państw Grupy Wschodniej (EEG)

Minister środowiska prof. Jan Szyszko uczestniczył także w spotkaniu państw grupy regionalnej Europy Wschodniej.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o problemach związanych ze zmianami klimatu.

„Trzeba wypracować stanowisko, które rzeczywiście będzie skuteczne i problemy związane ze zmianami klimatu zostaną załagodzone do końca obecnego wieku” – powiedział prof. Szyszko.

„Porozumienie paryskie wychodzi temu naprzeciw” – dodał.

Minister środowiska podkreślił również, że COP24 w Katowicach będzie okazją do zaprezentowania i promocji na forum międzynarodowym osiągnięć i wkładu państw grupy EEG w osiąganie globalnych celów klimatycznych.

Spotkanie z Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych

Podczas COP23 prof. Jan Szyszko spotkał się również z przedstawicielami Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Minister środowiska zaznaczył, że Polska zamierza wykorzystać swoją narodową specyfikę do osiągnięcia celów klimatycznych wyznaczonych w Porozumieniu paryskim.

„Porozumienie paryskie pozwala, by działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla były podejmowane przez wszystkie strony umowy z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych” – prof. Szyszko.

Przedstawiciele Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych podkreślili, że cieszą się na współpracę z Polską w trakcie przyszłorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.11.2017, 10:14
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ