Newsletter

MŚ: minister środowiska prof. Jan Szyszko na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym (komunikat)

19.10.2017, 17:43aktualizacja: 19.10.2017, 17:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Zrównoważony rozwój i gospodarka o obiegu zamkniętym to główne tematy wystąpienia prof. Jana Szyszko, ministra środowiska, podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył się 19 października 2017 r. w Siedlcach.

Zrównoważony rozwój a lasy

Podczas sesji plenarnej prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podkreślił, że zrównoważony rozwój oznacza wykorzystanie zasobów przyrodniczych do rozwoju gospodarczego, ale zgodnie z zasadą racjonalnego ich użytkowania. Dodał również, że bardzo ważną rolę odgrywają tu lasy, które nie tylko pochłaniają CO2 i chronią bioróżnorodność, ale dają także miejsca pracy.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów, które zajmują obecnie blisko 30 proc. jej terytorium. Jak podkreślił minister Szyszko dzięki temu możemy uzyskać postulowaną przez Porozumienie paryskie neutralność klimatyczną, czyli wyrównanie poziomu emisji z ilością CO2 pochłoniętą przez lasy.

„Koncepcja leśnych gospodarstw węglowych to polski pomysł na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dzięki naszym staraniom został on zawarty w globalnym Porozumieniu Paryskim” – powiedział prof. Szyszko.

Wyjaśnił również, że poprzez odpowiednie gospodarowanie lasem, np. poprzez dosadzanie do starych drzew tych młodych, można zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez las.

Minister Szyszko podkreślił również, że przemył drzewny jest bardzo ważnym sektorem naszej gospodarki, a drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane, między innymi, w ekologicznym budownictwie, górnictwie czy energetyce.

„Drewno to najbardziej ekologiczny surowiec budowlany. Stąd wśród podejmowanych przez nas działań znalazły się te na rzecz rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce” – powiedział prof. Jan Szyszko.

„Działania te wpisują się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Są one także zgodne z naszą misją dotyczącą udostępniania zasobów przyrodniczych Polski dla zrównoważonego rozwoju kraju” – dodał.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

W trakcie spotkania prof. Jan Szyszko nawiązał także do kwestii dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Celem GOZ jest efektywne wykorzystywanie surowców, aby produkować jak najmniej odpadów. Chodzi o to by produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe.

Ministerstwo Środowiska wspiera wdrażanie w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego. We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożony został pilotażowy projekt, w którym udział bierze 5 gmin: Krasnobród, Łukowica, Sokoły, Tuczno i Wieluń. Jego celem jest upowszechnienie doświadczeń we wdrażaniu GOZ na poziomie gminy w oparciu o pilotażowe, kompleksowe koncepcje realizowane w gminach.

O Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy odbywa się w dniach 19-20 października w Siedlcach, z udziałem m.in. Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, i Kazimierza Kujdy, prezesa NFOŚiGW. Spotkaniu towarzyszą sesje tematyczne dotyczące: przemysłu, energetyki, bezpieczeństwa środowiskowego, infrastruktury i transportu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.10.2017, 17:43
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ