Newsletter

MŚ: otwarcie zbiornika Świnna Poręba z udziałem premier Szydło i ministra Szyszko (komunikat)

26.07.2017, 16:19aktualizacja: 26.07.2017, 16:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Premier Beata Szydło, minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Mariusz Gajda wzięli dziś (26 lipca) udział w uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba. Zapora będzie chronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem.

- „Niezmiernie się cieszę, że po ponad 30 latach udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie, tak ważnego i długo wyczekiwanego. Prace nad tą inwestycją rozpoczęto w 1986 r. Niestety, poprzedni rząd PO-PSL nie zapewnił środków na realizację przedsięwzięcia na lata 2016-17. Dopiero dzięki inicjatywie posłów Prawa i Sprawiedliwości powstała ustawa pozwalająca na dokończenie budowy w tym roku” – powiedział premier Beata Szydło.

Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy nie tylko dla ochrony województwa małopolskiego przed powodzią, lecz jest także elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

- „Ochrona przed powodzią i suszą jest jednym z najważniejszych zadań państwa w zakresie gospodarki wodnej, gdyż Polacy muszą czuć się bezpieczni” – dodała premier Beata Szydło.

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podkreślił z kolei:

- „Zbiornik Świnna Poręba to doskonały przykład inwestycji pokazujący, w jaki sposób można realizować koncepcję zrównoważonego rozwoju. Przedsięwzięcie to udowadnia, że można łączyć wzrost gospodarczy z poprawą zasobów wodnych, które w Polsce wynoszą około 1600 m3 na osobę i są jednymi z najniższych w Europie. Dlatego musimy budować zbiorniki wielofunkcyjne, które zatrzymają fale powodziowe, ale też dostarczą wodę dla mieszkańców w okresie suszy. Takie zadania spełnia Świnna Poręba. Inwestycja ta będzie także wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej”.

- „Sprawdzianem tego, czy realizujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju w Polsce, są zasoby bioróżnorodności. Wizytując dziś zbiornik, mieliśmy okazję zobaczyć dwa szczególne gatunki z punktu widzenia Natury 2000. Parę bocianów białych i bociana czarnego, czyli gatunki o najwyższej skali ochrony w ramach Unii Europejskiej. Świnna Poręba pokazuję, że tworzymy inwestycje służące rozwojowi gospodarczemu, a jednocześnie środowisko naturalne w Polsce jest w idealnym stanie. Bociany, czyli gatunki, które dawno zniknęły z mapy zachodniej części Europy, w Polsce nadal występują” – dodał minister Jan Szyszko.

O zbiorniku Świnna Poręba

Zbiornik Świnna Poręba ma zapewniać ochronę przed powodzią doliny Skawy i Górnej Wisły, w tym Krakowa. Poprzez retencję wód Skawy umożliwia on obniżenie kulminacji fali powodziowej w przekroju Krakowa o 40 – 60 cm. Inne funkcje obiektu to m.in.: zasilanie rzeki Soły i Wisły w okresach suszy, rekreacja czy produkcja narybku w ośrodku zarybieniowym.

Inwestycja przyniosła regionowi także wiele innych korzyści. Wokół zbiornika zbudowano i wyremontowano m.in. ok. 35 km lokalnych dróg. Powstał ponadto nowy, blisko 10-kilometrowy odcinek torów na trasie Stryszów-Zembrzyce, który stanowi element linii kolejowej Kraków – Zakopane. To podniesie komfort życia okolicznych mieszkańców, a także pozwoli przyciągnąć kolejne inwestycje.

Wielką zaletą zbiornika jest fakt umiejscowienia przy zaporze elektrowni wodnej, która wyposażona jest w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW. Inwestycja może stanowić atrakcję turystyczną powiatu wadowickiego i Małopolski, ponieważ wokół zbiornika możliwy będzie rozwój usług turystycznych. Łączny koszt budowy Świnnej Poręby to 2,2 mld zł.

System ochrony przeciwpowodziowej kraju

Podczas uroczystości otwarcia zbiornika Świnna Poręba premier Beata Szydło podkreśliła także, że konieczne jest podjęcie dalszych inwestycji przeciwpowodziowych, w tym budowy zbiorników wielofunkcyjnych zgodnie z przyjętymi przez Radę Ministrów 18 października 2016 r. planami zarządzania ryzykiem powodziowym. Rząd PiS do 2021 roku zaplanował inwestycje w wysokości ok. 11 mld zł. Przedsięwzięcia przeciwpowodziowe są realizowane w Raciborzu, Kotlinie Kłodzkiej i na Żuławach. Ponadto, uchwalone 20 lipca br. przez Sejm RP nowe Prawo wodne ma za zadanie zbudowanie oraz realizację systemowych rozwiązań, które mają na celu ochronę przed powodzią i suszą.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2017, 16:19
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii