Newsletter

MSW: Raport o stanie bezpieczeństwa 2014 (komunikat)

28.10.2015, 11:35aktualizacja: 28.10.2015, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

W 2014 roku stwierdzono w Polsce o ponad 14 proc. przestępstw mniej niż w 2013 roku. Jak wynika z ostatnich badań społecznych, Polacy dobrze oceniają pracę Policji. Wzrasta również poczucie bezpieczeństwa. Spadła natomiast liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych, narkotykowych oraz korupcyjnych – to najważniejsze wnioski płynące z najnowszego Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce.

Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 roku jest podsumowaniem wyników pracy służb i instytucji odpowiedzialnych za porządek publiczny w kraju. Stanowi on próbę całościowego przedstawienia stanu bezpieczeństwa w Polsce. Zawiera zarówno zestawienia statystyczne, jak i informacje dotyczące podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz wskazuje obszary, które wymagają wzmocnienia. Raport przygotowywany jest corocznie na podstawie informacji służb podległych MSW, rozszerzonych o dane pochodzące z innych instytucji, których zadania obejmują zwalczanie przestępstw i zapewnianie bezpieczeństwa, a także wymiaru sprawiedliwości.

Spada liczba przestępstw

Rok 2014 był kolejnym, w którym spadła liczba przestępstw. Ogółem stwierdzono ich 908 855, czyli o 14,4 proc. mniej niż w 2013 r. W ubiegłym roku odnotowano także mniej bójek i pobić (o 21 proc.), kradzieży (o 19,1 proc.), rozbojów (o 29,4 proc.) oraz zabójstw (o 7,8 proc.), niż w roku 2013. Wskaźnik wykrywalności wyniósł 66,8 proc. Policja ustaliła 362 820 podejrzanych, wśród nich było 17 271 nieletnich (o 31,4 proc. mniej niż w 2013 r.)

Bezpieczeństwo w województwach

Średnie zagrożenie przestępstwami ogółem w Polsce w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wyniosło 2361 (wskaźnik oznacza liczbę przestępstw w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców) i było najniższe w ciągu ostatnich lat.

Najbezpieczniej było w województwach wschodnich: podkarpackim, lubelskim, podlaskim i mazowieckim.

Skuteczna walka z przestępczością gospodarczą

W 2014 r. Policja stwierdziła 161 811 przestępstw gospodarczych. Ustalono ponad 39 tys. podejrzanych o przestępstwa tego rodzaju.

Bezpieczniej na drogach

W ciągu ostatnich lat, mimo rosnącej liczby pojazdów, występuje trend spadkowy liczby wypadków drogowych i liczby ich ofiar. Rok temu w Polsce doszło do 34 970 wypadków, w których zginęły 3202 osoby, a 42 545 zostało rannych.

W porównaniu z rokiem 2013 zanotowano:

- spadek liczby wypadków drogowych o 877,

- spadek liczby ofiar śmiertelnych o 155,

- spadek liczby rannych o 1514.

Wysokie poczucie bezpieczeństwa

Większość (70 proc.) Polaków uznało swój kraj za bezpieczny – wynika z przeprowadzonego w 2014 r. badania Centrum Badania Opinii Społecznej. W tym samym badaniu zadano pytanie o poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Zdecydowana większość z nas (90 proc.) określiła swoje otoczenie jako bezpieczne i spokojne.

Na początku ubiegłego roku na zlecenie Policji przeprowadzono także „Polskie Badanie Przestępczości”. Zapytano Polaków o poczucie bezpieczeństwa podczas spacerów w swojej okolicy po zmroku. 78,1 proc. zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w takiej sytuacji. 67,5 proc. badanych stwierdziło także, że Policja jest skuteczna, a 69,4 proc. dobrze oceniło pracę funkcjonariuszy.

Cały raport dostępny na stronie: http://bip.msw.gov.pl/bip/raport-o-stanie-bezpie/18405,Raport-o-stanie-bezpieczenstwa.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ulb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.10.2015, 11:35
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ