Newsletter

MSWiA: premier B. Szydło i min. M. Błaszczak: Służby udowodniły, że Polacy mogą na nie liczyć (komunikat)

30.10.2017, 13:27aktualizacja: 30.10.2017, 13:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MSWiA informuje:

- W sześciu województwach mamy już do czynienia z usuwaniem skutków nawałnic. W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego akcja ratunkowa trwa - poinformował szef MSWiA po wideokonferencji z wojewodami i komendantami wojewódzkimi PSP. Premier Beata Szydło zapewniła, że sytuacja jest opanowana i pod kontrolą.

Premier Beata Szydło, minister Mariusz Błaszczak oraz gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, wzięli udział w odprawie z komendantami wojewódzkimi PSP oraz wojewodami z terenów dotkniętych przez wichury. Niestety podczas nawałnic zginęły dwie osoby – jedna w województwie zachodniopomorskim, druga w województwie opolskim, rannych zostało 16 osób, w tym strażacy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że w sześciu województwach mamy już do czynienia z usuwaniem skutków nawałnic. Natomiast w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego trwa jeszcze akcja ratunkowa. - W związku z tym, tam skoncentrowane są środki PSP, a także innych służb, które czuwają nad bezpieczeństwem – powiedział.

- Wojewodowie pracują w terenie, są w stałym kontakcie z samorządami - zapewniła premier po odprawie. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że oczekuje od wojewodów nadzoru nad samorządami, tak aby zaangażowały się one w świadczenie pomocy poszkodowanym. - Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że państwo polskie jest jedno, że zarówno władza rządowa, jak i samorządowa to władza państwowa, a więc od samorządów też możemy oczekiwać pełnego zaangażowania i poświęcenia w sytuacjach kryzysowych – powiedział szef MSWiA.

Premier Beata Szydło i minister Mariusz Błaszczak podziękowali strażakom, policjantom oraz służbom medycznym i energetycznym. - Po wichurach, które przeszły nad Polską, służby m.in. straż, policja i ratownicy po raz kolejny pokazały, że Polacy cały czas mogą na nie liczyć. Wtedy, kiedy jest trudna sytuacja, od razu są na miejscu – podkreśliła premier. Szef MSWiA zaznaczył, że w działaniach brali udział zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i strażacy-ochotnicy. – Dziękuję za ich ofiarność i zaangażowanie podczas niesienia pomocy poszkodowanym. Zwłaszcza, że w działaniach rannych zostało sześciu strażaków. Wszyscy są w stanie stabilnym, ich życie nie jest zagrożone – powiedział szef MSWiA.

Podczas konferencji po odprawie gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, poinformował, że od północy 29 października do godziny 5 rano 30 października strażacy wyjeżdżali do akcji niemal 8 tys. razy. Najwięcej interwencji było w województwach: dolnośląskim – ponad 1,7 tys., śląskim – 1,2 tys. i małopolskim - 900. Sporo interwencji odnotowano także w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, opolskim i warmińsko-mazurskim - 289. Komendant zaznaczył, że we Fromborku, Elblągu oraz w Pasłęku istnieje zagrożenie podtopieniami. W tej chwili do Pasłęka kierowana jest specjalna kompania przeciwpowodziowa licząca blisko 70 strażaków.

Podczas wichur uszkodzonych zostało 1117 budynków, w tym blisko 900 mieszkalnych. W akcje na terenie całego kraju zaangażowanych było ponad 43 tys. strażaków PSP i OSP oraz 9,5 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych. Działania polegały przede wszystkim na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z powalonych drzew, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków oraz awaryjnym zasilaniu agregatami prądotwórczymi wybranych obiektów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2017, 13:27
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii