Newsletter

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz otworzył posiedzenie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w ramach Procesu Warszawskiego (komunikat)

24.10.2019, 20:55aktualizacja: 24.10.2019, 20:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej złożona i napięta, co ma poważne konsekwencje również dla bezpieczeństwa energetycznego" – powiedział minister Jacek Czaputowicz otwierając spotkanie Grupy roboczej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w ramach Procesu Warszawskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 30 państw i instytucji międzynarodowych.

"Kwestie bezpieczeństwa energetycznego należą do priorytetów polskiej polityki zagranicznej, dlatego to spotkanie odbywa się w Warszawie" – wskazał minister Czaputowicz. Podkreślił również, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego ma wymiar międzynarodowy i jest jednym z najważniejszych wyzwań nie tylko dla krajów regionu Bliskiego Wschodu, ale także dla całej społeczności transatlantyckiej i jej globalnych partnerów.

Uczestnicy obrad dyskutowali nad sposobami reagowania na zagrożenia dla bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, wynikającymi z przyczyn naturalnych i technologicznych oraz z działalności przestępczej, zakłócającej produkcję, transport i dystrybucję nośników energii. Omówili praktyczne kroki przeciwdziałania tym zagrożeniom, również w zakresie ochrony krytycznej infrastruktury energetycznej i spójności łańcucha dostaw produktów naftowych. – Bez bezpiecznych dostaw energii nie będziemy w stanie dostarczać niezbędnych usług dla naszych obywateli, zwiększać ich dobrobytu ani zagwarantować stabilności i bezpieczeństwa – ocenił minister Czaputowicz.

W trakcie dyskusji wskazywano także na możliwości zwiększenia bezpieczeństwa poprzez transformację energetyczną, dywersyfikację źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej. Uczestnicy przyjęli wspólne oświadczenie popierające działania na rzecz opracowania dobrych praktyk, w tym dotyczących współpracy państw ze środowiskami biznesowymi, organizacjami i instytucjami międzynarodowymi.

W ramach grup roboczych Procesu Warszawskiego dotychczas odbyły się spotkania: w Seulu (na temat bezpieczeństwa cybernetycznego), w Waszyngtonie (w sprawie praw człowieka) oraz w Manamie (dot. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego). Kolejna grupa robocza spotka się 14-15 listopada w Bukareszcie. Jej obrady poświęcone będą kwestiom związanym z przeciwdziałaniem rozpowszechnianiu broni rakietowej.

Spotkania dwóch pozostałych grup Procesu Warszawskiego: ds. przeciwdziałania terroryzmowi oraz kwestii humanitarnych i uchodźców odbędą się na początku roku 2020 na kontynencie afrykańskim i południowoamerykańskim. Wyniki prac grup roboczych podsumowane zostaną podczas konferencji ministerialnej, która odbędzie się w Waszyngtonie wiosną 2020 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ skib/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2019, 20:55
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ