Newsletter

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz w Helsinkach (komunikat)

17.05.2019, 16:52aktualizacja: 17.05.2019, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"U podstaw Rady Europy leżą wspólne wartości, a obchodzona 70. rocznica jej powstania jest okazją do odnowienia zobowiązań państw członkowskich względem zasad demokracji, poszanowania praw człowieka i praworządności na całym naszym kontynencie" – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas 129. sesji Komitetu Ministrów Rady Europy.

W trakcie spotkania, które odbywało się w Helsinkach w dniach 16-17 maja 2019 r., minister Czaputowicz zaznaczył potrzebę określenia perspektyw rozwoju organizacji na następne dziesięciolecia.

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że najważniejszym osiągnięciem Rady Europy jest Europejska Konwencja Praw Człowieka. "Prawo jednostki do złożenia skargi przeciwko rządowi w Europejskim Trybunale Praw Człowieka jest kluczowym i niezbędnym elementem systemu ochrony tych praw, a orzeczenia sądu powinny być wykonywane w pełni i szybko przez wszystkie państwa członkowskie" – dodał.

Jednocześnie minister Czaputowicz podkreślił konieczność uczynienia Rady Europy bardziej proaktywną i skuteczną. W tym kontekście wskazał m.in. na konieczność zapewnienia dostępu organów monitorujących prawa człowieka do wszystkich terytoriów państw członkowskich, także tych nielegalnie okupowanych lub anektowanych. Zaznaczył ponadto, że rządy państw Rady Europy muszą w pełni szanować wspólne pryncypia, które stanowią rdzeń Rady Europy. "Naszą rolą jest wskazywać i głośno potępiać przypadki, kiedy te zasady są naruszane" – zauważył minister.

Szef MSZ wyraził również nadzieję na wzmocnienie współpracy Rady Europy ze społeczeństwem obywatelskim, zgodnie z rekomendacjami przyjętymi podczas konferencji warszawskiej, zorganizowanej w marcu br. "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że podczas tej sesji Rady zostanie przyjęta decyzja dotycząca współpracy z organizacjami pozarządowymi" – podkreślił.

W trakcie dyskusji plenarnej minister Czaputowicz wskazał także na pilną potrzebę zażegnania wielowymiarowego kryzysu trapiącego Radę Europy na płaszczyźnie politycznej, instytucjonalnej i finansowej. Wyraził też nadzieję, że przypadająca w tym roku rocznica powstania Rady Europy stanie się okazją do zdwojonych wysiłków wszystkich państw członkowskich na rzecz wzmocnienia tej organizacji, stojącej na straży fundamentalnych europejskich wartości.

Podczas 129. sesji Komitetu Ministrów Rady Europy, minister Jacek Czaputowicz złożył w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej podpis pod Protokołem z dnia 10 października 2018 r. (CETS 223) zmieniającym Konwencję Rady Europy o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych przyjętą w Strasburgu 28 stycznia 1981 r. (ETS 108).

***

Rada Europy powstała w 1949 r. i skupia obecnie 47 państw europejskich, za wyjątkiem Białorusi. Status obserwatora przy RE posiadają Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone oraz Stolica Apostolska. Działalność Rady koncentruje się na ochronie praw człowieka, demokracji i rządów prawa, ujednolicaniu praktyki społecznej i prawnej państw członkowskich, promocji świadomości europejskiej, opartej na wspólnych wartościach oraz zwalczaniu nietolerancji.

Przyjęcie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w 1950 r. i powołanie stojącego na jej straży Europejskiego Trybunału Praw Człowieka powszechnie uznaje się za najważniejsze osiągnięcie tej Organizacji. Rada Europy prowadzi również działania w dziedzinach nie powiązanych bezpośrednio z prawami człowieka, takich jak współpraca prawna, sprawy społeczne oraz współpraca kulturalna i naukowa. Dodatkowym obszarem kompetencji organizacji stały się zagadnienia dotyczące funkcjonowania władz lokalnych. Pod auspicjami Rady Europy zawarto ponad 200 umów międzynarodowych dotyczących ww. zagadnień.

Polska przystąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 r., natomiast stroną Konwencji Praw Człowieka jest od 19 stycznia 1993 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2019, 16:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii