Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Aby skutecznie odpowiadać na wyzwania w regionie Morza Śródziemnego, takie jak konflikty zbrojne, terroryzm i ekstremizm – których skutki szczególnie w ostatnich dniach odczuwają także inne kraje Europy, nielegalna migracja, naruszanie praw człowieka, degradacja środowiska naturalnego, czy konflikty zbrojne, potrzebujemy ciągłego, szczerego i otwartego dialogu. Współpraca w ramach Śródziemnomorskiego Partnerstwa OBWE na rzecz Współpracy daje nam taką możliwość - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas dzisiejszej ministerialnej wideokonferencji poświęconej promowaniu bezpieczeństwa w regionie śródziemnomorskim OBWE.
Konferencja zorganizowana w ramach szwedzkiego przewodnictwa w Partnerstwie Śródziemnomorskim OBWE była okazją do pogłębionej dyskusji na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz perspektyw jej rozwoju. OBWE, poprzez stały dialog i wspólne inicjatywy dzieli się z partnerami śródziemnomorskimi swoimi doświadczeniami.
Na wszystkich międzynarodowych forach Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie, w duchu solidarności i wzajemnego szacunku. Te cele przyświecały również naszym działaniom w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Staramy się dzielić naszymi doświadczeniami, wnosić wartość dodaną i przyczynić się w ten sposób do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Partnerstwo Śródziemnomorskie OBWE jest dobrym narzędziem do realizacji tych celów – dodał wiceminister w swojej wypowiedzi.
1 stycznia 2021 r. Polska obejmie roczne przewodnictwo w Partnerstwie Śródziemnomorskim OBWE na rzecz Współpracy (The OCSE Mediterranean Partnership for Cooperation). Szczególne relacje OBWE z partnerami śródziemnomorskimi tj. Marokiem, Algierią, Tunezją, Egiptem, Jordanią i Izraelem sięgają roku 1975 i tzw. Aktu z Helsinek. Aktywność Polski w ramach Partnerstwa Śródziemnomorskiego stanowić będzie pierwszy etap przed objęciem właściwego Przewodnictwa w OBWE w 2022 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mmi/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.11.2020, 12:13 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |