Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem Nagrody Biznes Projektor 2022 jest branżowe podsumowanie dotychczasowych działań i podziękowanie instytucjom finansowym pełniącym w latach pandemii 2020-2022 funkcję Narodowych Pośredników Finansowych Instrumentów Finansowych UE dla mitygacji negatywnych ekonomicznych skutków pandemii u polskich MŚP oraz promocja Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej na przyszłość i zachęcanie polskich przedsiębiorców i instytucji finansowych do sięgania po nie w nowej perspektywie finansowej UE.
„Dziękujemy instytucjom, a w szczególności ludziom, którzy w czasie tych trudnych dwóch lat pandemii pomogli rodzimym firmom, głównie z sektora MŚP, poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania, a także porady i praktyczne wskazówki. Nagrody Biznes Protektor podsumowują to wsparcie, które jest jednocześnie elementem tarcz pomocowych dla firm w czasie kryzysu Covid-19. Wypracowany system dystrybucji środków pokazał, jak ważna jest współpraca między państwem, a sektorem instytucji finansowych. Dzięki temu przedsiębiorcy błyskawicznie otrzymywali wsparcie, czy to w formie kredytów udzielanych z gwarancjami grupy EBI i BGK, czy też pożyczek i subwencji PFR. Nie odbyłoby się to bez aktywnego udziału sektora bankowego i nowoczesnych systemów bankowości jakie mamy w Polsce” - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Przez dwa lata pandemii COVID-19, od marca 2020 r. do marca 2022 r. wsparcie dla polskiego sektora biznesu udzielone ze środków dostępnych w ramach unijnych instrumentów finansowych wyniosło niemal 4 mld zł, i trafiło do blisko 30 tys. przedsiębiorców.
„Do tej pory aktywna walka z kryzysem i stany ograniczeń dla spotkań gremialnych ograniczały możliwość podziękowania pracownikom i kierownictwu instytucji finansowych, które podjęły się tego niełatwego zadania. Tymczasem czas płynie nieubłaganie i uważamy, że warto po ponad dwóch latach pracy im podziękować” - powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK),
Nagrody przyznane zostały przez KPK w 1 kategorii pt. Nagrody Specjalne (w tym roku przyznano 5 nagród specjalnych) oraz w 10 kategoriach Nagród Branżowych:
1. Kategoria Specjalna, nagroda za:
- strategiczny wkład i integrację rynku dla: BGK, EBI i EFI,
- najlepszy Narodowy Pośrednik Finansowy UE dla: PKO Leasing SA,
- najlepszy Sub-Pośrednik Finansowy UE dla mBank SA,
- najlepsza Instytucja Współpracująca dla Santander Bank Polska SA.
2. Kategorie Branżowe, nagroda za najlepsze wyniki w dostarczaniu przedsiębiorcom pomocy antycovidowej:
- kategoria „Banki publiczne” dla Banku Gospodarstwa Krajowego,
- kategoria „Banki komercyjne” dla Banku Pekao SA,
- kategoria „Banki spółdzielcze” – dla Banku Spółdzielczego we Wschowie,
- kategoria „Banki Zrzeszające Bankowość Spółdzielczą – dla SGB Banku SA,
- kategoria „Przedsiębiorstwa Leasingowe” dla PKO Leasing SA,
- kategoria „Fundusze Pożyczkowe” dla TISE SA,
- kategoria „Fundusze Poręczeń Kredytowych” dla Polfund Fundusz Poręczeń Kredytowych SA,
- kategoria „Domy Maklerskie i Fundusze Private Debt” dla CVI Dom Maklerski sp. z o.o.,
- kategoria „Fundusze Podwyższonego Ryzyka” dla Market One Capital,
- kategoria „Organizatorzy Sekurytyzacji” dla Santander Leasing SA.
Lata 2020-2021 oraz pierwszy kwartał br. upłynęły w całej UE przede wszystkim pod znakiem pandemii. Instytucje finansowe, szczególnie grupy bankowe stanowiły jeden z filarów dystrybucji pomocy finansowej dla polskich przedsiębiorców w czasie tego kryzysu. 91 instytucji finansowych wszystkich rodzajów, wzięło udział w akcji z wykorzystaniem programów ramowych UE.
„Komisja Europejska bardzo szybko podjęła działania prawne i finansowe na rzecz dostosowania programów unijnych do potrzeb rynku, ale bez krajowych instytucji finansowych, pośredniczących w przekazywaniu i zarządzaniu pomocą oraz wspaniałej roli i współpracy z KPK tak szybka koordynacja i wdrożenie tego wsparcia nie byłyby możliwe” – powiedziała Marzena Guz Vetter, szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Podziękowano także liderom operacyjnym. Co najmniej 168 osób w ww. instytucjach odpowiadało na poziomie operacyjnym za przygotowanie odpowiednich produktów i ich wdrożenie rynkowe. Była to praca ponadnormatywna, mozolna, wykonywana pod ogromną presją czasu i poczucia odpowiedzialności za klienta, szczególnie w najcięższym roku – 2020, kiedy powszechnie zapanowała obawa o przyszłość nie tylko biznesową, ale i przetrwanie fizyczne populacji.
Dzięki instrumentom finansowym UE lub EFG, polscy przedsiębiorcy mogli (i nadal mogą) pozyskać zarówno finansowanie o charakterze dłużnym jak i kapitałowym. W Polsce dostępna była (i nadal częściowo jest) oferta finansowania w formie kredytów inwestycyjnych i obrotowych, pożyczek i mikropożyczek, poręczeń, leasingu, objęcia obligacji korporacyjnych, inwestycji kapitałowych.
Narodowi Pośrednicy Finansowi, wykorzystując publiczne środki finansowe zobowiązują się by korzyści, w jak największym stopniu, przenieść na ostatecznych odbiorców- głównie do MŚP. To skutkuje możliwością oferowania preferencyjnych warunków finansowania w porównaniu do standardowej oferty np.: wyższą kwotą finansowania, obniżeniem wymagań dotyczących wartości zabezpieczenia czy wkładu własnego, zniesieniem opłaty wstępnej, wydłużeniem okresu finansowania, niższymi prowizjami lub niższymi stopami oprocentowania.
Jednym z ważnych elementów szeroko pojętej tarczy AntyCovid-19 dla biznesu były Instrumenty Finansowe Unii Europejskiej oraz Pan-Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego zarządzane przez Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
W Polsce w okresie od marca 2020 r. do marca 2022 r. udzielono prawie 30 tys. przedsiębiorcom prawie 4 mld zł takiego wsparcia, w szczególności wszystkim mikro i małym przedsiębiorstwom. Wiosną 2022 r. ogłoszono w UE, w tym w Polsce, schyłek pandemii zaś większość programów pomocowych ustanowionych na podstawie regulacji UE wygasa 30 czerwca 2022 r.
„Od lat ważnym obszarem współpracy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest KPK i instrumenty zwrotne. Bardzo dziękuję za solidną współpracę współdziałającym z PARP i KPK instytucjom finansowym. Szczególnie banki bardzo szybko reagowały na sytuacje kryzysowe i mamy spory odzew z rynku, że to działało, i że przedsiębiorcy to doceniają” – powiedział Mikołaj Różycki, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
W ramach Biznes Protektor 2022 podziękowano także za systemowe wsparcie sektora finansowego w walce z pandemią u przedsiębiorców. Specjalne dyplomy trafiły do: Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju i wicepremier w l.2019-2020; Olgi Semeniuk, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii w l.2020-2021, od 2021 sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorców; dr. Marka Niedużaka, podsekretarza stanu kolejno w: Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwie Rozwoju, Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz w Ministerstwie Rozwoju i Technologii l.2019-2021; Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Bez zaangażowania i szybkiego działania tych osób w omawianym czasie pilne i efektywne wdrożenie instrumentów finansowych UE-Antycovid-19 nie byłoby możliwe.
KPK w latach 2020-2022 zorganizował we współpracy z Ministrem właściwym ds. gospodarki oraz PARP i instytucjami finansowymi - kilkadziesiąt warsztatów i spotkań dla branż i przedsiębiorców dotkniętych Covid-19. Poza tym inicjował i obsługiwał instytucje finansowe i regulatorów aby jak najszybciej rozwiązania kryzysowe mogły zostać wdrożone przez krajowe instytucje finansowe.
Więcej o Kampanii „AntyCOVID19”- na: https://InstrumentyFinansoweUE.gov.pl/Antycovid19/
Pełna relacja dot. Biznes Protektor 2022 dostępna pod adresem: https://InstrumentyFinansoweUE.gov.pl/Nagroda Biznes Protektor 2022 “Antycovid-19” – Krajowy Punkt Kontaktowy (instrumentyfinansoweue.gov.pl)
***
Organizatorzy Biznes Protektora, przy okazji skali wyróżnień, zaangażowali się w pomoc dzieciom - uchodźcom wojennym z Ukrainy- w tym z najbardziej zniszczonych miast jak Bucza, Mariupol, Charków, Chersoń, Łuck czy Donieck. To dzieci, które często nie mają już gdzie wracać, ponieważ ich domy spłonęły lub wyleciały w powietrze, często chore, których ojcowie walczą na froncie albo polegli. Wolontariusze KPK zorganizowali akcję we współpracy z ośrodkiem dla uchodźców w Tomicach działającym pod opieką i nadzorem Ośrodka Interwencji Kryzysowej z Góry Kalwarii. Akcja potrwa do końca sierpnia 2022 r.
„Każdy, kto chciałby z okazji Biznes Protektora - nas pozdrowić, podziękować, czy po prostu wesprzeć humanitarnie dzieci – ofiary wojny, zachęcamy do przyłączenia się do naszej zbiórki publicznej pod adresem www.DziecizTomic.pl. – zachęcają Arkadiusz Lewicki i Oliwia Rubinkiewicz- inicjatorka akcji z KPK. - Wszystkie osoby i instytucje, które nieanonimowo wesprą dzieciaki z Tomic otrzymają specjalne imienne podziękowania- dodała Oliwia Rubinkiewicz.
***
KPK:
Działalność Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej jest finansowana ze środków budżetu Państwa w ramach Programu wieloletniego „Udział Polski w części COSME Programu na rzecz rynku wewnętrznego, konkurencyjności przedsiębiorstw, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, dziedziny roślin, zwierząt, żywności i paszy oraz statystyk europejskich (Program na rzecz jednolitego rynku, w latach 2022-2028)”, przez ministra właściwego do spraw gospodarki, przekazywanych za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
KPK powstał przy Związku Banków Polskich w 2007r. dla poprawy dostępu polskich przedsiębiorców do środków unijnych z programów centralnie zarządzanych przez KE (tj. bez tzw. kopert narodowych). Krajowy Punkt Kontaktowy który w 2022 r obchodzi piętnastolecie, jest jednym z nielicznych przykładów swoistego partnerstwa publiczno-prywatnego, obejmującego z jednej strony ministra właściwego ds. gospodarki i PARP, zaś po drugiej - sektor finansowy, obejmujący zarówno banki (wszystkich rodzajów), jak również firmy leasingowe, fundusze pożyczkowe i mikropożyczkowe, instytucje gwarancyjne i poręczeniowe, fundusze venture capital, organizatorów sekurytyzacji, domy maklerskie i inne podmioty, ułatwiające pozyskanie kapitału na przedsięwzięcia podwyższonego ryzyka w Polsce.
Kontakt dla prasy:
Adrian Pieńkowski
e-mail: Adrian.Pienkowski@kpkUE.gov.pl
e-mail: KPK@kpkUE.gov.pl
e-mail: Oliwia.Rubinkiewicz@zbp.pl
tel. kom.: 607 454 345
tel. kom.: 693 459 595
Źródło informacji: KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.07.2022, 16:07 |
Źródło informacji | KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT