Newsletter

NBP zgromadził 392 tony złota

07.10.2024, 12:02aktualizacja: 07.10.2024, 12:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Za bezpieczeństwo finansowe Polaków odpowiada rząd i wiele instytucji. Jedną z nich jest Narodowy Bank Polski. „Polityka pieniężna NBP pozwala elastycznie reagować na sytuacje kryzysowe” - stwierdził Artur Soboń, członek zarządu NBP podczas prelekcji pt. „Złoty, złoto, gotówka. Dlaczego warto mieć swoją walutę, gromadzić zasoby złota i utrzymać gotówkę w obiegu?” na Krynica Forum 2024.

Polska w ostatnich latach narażona była na szereg sytuacji kryzysowych. Pandemia, agresja Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny - mogły zachwiać poważnie naszą gospodarką i systemem pieniężnym.

„Elastyczna polityka, którą prowadzi NBP, chroni nas przed kryzysami związanymi z tzw. działaniami zewnętrznymi, niezależnymi od nas. W Polsce te wielkie kryzysy trwały krócej i były przechodzone łagodniej” - stwierdził Artur Soboń, członek zarządu NBP podczas Krynica Forum 2024.

Przedstawiciel władz polskiego banku centralnego stwierdził, że w ostatnich latach NBP „szybko i skutecznie” reagował na kryzysowe sytuacje, np. zmieniając stawki stóp procentowych. „Przez ostatnie 20 lat Rada Polityki Pieniężnej zmieniała stopy procentowe 55 razy, a Europejski Bank Centralny tylko 35 razy. Nasze działania wynikały z dynamiki wzrostu gospodarczego Polski, który jest większy niż w krajach Unii Europejskiej” - mówił Artur Soboń.

Dlatego - według członka zarządu NBP - warto stabilizować polską walutę, która absorbuje „szoki zewnętrzne” w gospodarce. Soboń przypomniał, że mniej zamożne kraje, które przyjęły euro przed laty, np. Grecja, Hiszpania czy Portugalia długo odrabiały swoje PKB sprzed wejścia do strefy euro.

„Również dla działalności handlowej - jak pokazują badania wśród przedsiębiorców - wcale kluczowe nie jest przyjęcie euro. Wręcz przeciwnie, mając swoją walutę i zachowując zdolność do konkurencji międzynarodowej, jesteśmy w stanie skuteczniej sprzedawać swoje usługi i produkty za granicę, co zresztą robimy, zwiększając swoją pozycję w globalnym handlu” - przekazał Artur Soboń.

Według prelegenta z NBP Polska nadal utrzymuje się na fali wzrostu gospodarczego. A stabilności takiego wzrostu służą m.in. duże rezerwy, które nasz kraj posiada, także w złocie.

„Wzrost cen złota powoduje, że to także bardzo dobra inwestycja. Zakupy złota to jednak przede wszystkim kwestia powiększania aktywów rezerwowych, a więc bezpieczeństwa finansowego” - stwierdził członek zarządu NBP.

Jak przypomniał, 100 lat temu w polskim banku centralnym było 25 ton złota. Od roku 2000 roku zwiększyliśmy rezerwy w złocie siedmiokrotnie. „Największe zakupy przypadają, gdy prezesem jest prof. Adam Glapiński, pod kierownictwem którego NBP zgromadził 392 tony złota i to nie jest z całą pewnością koniec naszych zakupów złota” - powiedział Soboń.

Według niego trzecim filarem bezpieczeństwa finansowego jest gotówka.

„Gotówka daje wolność i prywatność, gwarantując, że pomiędzy bankiem centralnym a płatnikiem gotówki nie ma żadnego technologicznego pośrednika. Poza tym zapewnia bezpieczeństwo, gdyby nastąpił cyberatak na banki czy infrastrukturę krytyczną. Z drugiej strony bezgotówkowe transakcje się wygodniejsze i szybsze, stąd też zwyczaje płatnicze Polaków na przestrzeni ostatnich lat się zmieniają” - powiedział Artur Soboń, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Krynica Forum to wyjątkowe miejsce na konferencyjnej mapie Polski, przestrzeń pogłębionej debaty o najważniejszych wyzwaniach stojących przed naszą ojczyzną. W tegorocznej edycji szczególny nacisk został położony na strategiczne zagadnienia związane ze wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego, odporności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.10.2024, 12:02
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii