Newsletter

NFOŚiGW: Sto tysięcy euro z funduszy norweskich na wymianę doświadczeń w zakresie oszczędzania energii i promowania OZE (komunikat)

04.04.2017, 14:37aktualizacja: 04.04.2017, 14:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Nawiązanie i wzmocnienie współpracy bilateralnej między beneficjentami polskimi i norweskimi, prowadzącej m.in. do zwiększenia świadomości w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii – to cel Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu PL04. W ogłoszonym naborze do rozdysponowania jest 100 tys. euro, czyli prawie 436 tys. zł.

Minister Środowiska, jako Operator Programu Operacyjnego PL04 pn.: „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”, w ostatnim dniu marca br. ogłosił nabór wniosków w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (FWD NMF) na poziomie Programu na dofinansowanie projektów na kwotę 100 000 euro, tj. 435 930,00 zł. Na udostępnianą w naborze kwotę składają się środki pochodzące z FWD NMF 2009-2014 oraz środki budżetu państwa.

Wnioski o dofinansowanie będzie przyjmował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w terminie od 18 kwietnia do 31 maja 2017 r. W przypadku niewyczerpania środków dopuszcza się możliwość wydłużenia daty zakończenia naboru lub przesunięcia pieniędzy na inne działania dwustronne.

Do dofinansowania kwalifikują się projekty nieinwestycyjne złożone w partnerstwie z organizacją z Norwegii, działającą w obszarze efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i adaptacji do zmian klimatu. Przedmiotem wsparcia są działania polegające na organizacji wizyt studyjnych, konferencji, warsztatów i seminariów, które przyczynią się do wymiany doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk pomiędzy beneficjentami i organizacjami międzynarodowymi oraz z Norwegii.

Przedsięwzięcia jednocześnie muszą wpisywać się w jeden z obszarów tematycznych współpracy dwustronnej, powiązanych z następującymi rezultatami Programu: poprawa efektywności energetycznej w budynkach, wzrost produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zmniejszenie wytworzenia odpadów i redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, wody i ziemi.

Obszary współpracy obejmują: plany energetyczne dla regionów/gmin (systemy energii – produkcja – zużycie); łagodzenie długoterminowych zmian klimatu; współpracę między ośrodkami zajmującymi się wydajnością energetyczną i/lub energią odnawialną; wzrost wydajności energetycznej w sektorze usług publicznych (dostawcy i dystrybutorzy energii itd.); energię alternatywną (wykorzystanie biomasy w systemach ciepłowniczych); warunki wstępne do wykorzystania energii alternatywnej (infrastruktura dla alternatywnego paliwa itd.); konwersję instalacji spalania na przyjazne dla środowiska; wspólne regulacje UE, dyrektywy i cele w zakresie efektywności energetycznej w sektorze przemysłu oraz w zakresie redukcji emisji gazów i pyłów; europejskie i krajowe doświadczenia i najlepsze praktyki w obszarze wydajności energetycznej w sektorze przemysłu oraz redukcji emisji gazów i pyłów; europejskie i krajowe przyjazne dla środowiska technologie spalania (współspalania) mające na celu wzrost wydajności energetycznej w sektorze przemysłu i redukcję emisji gazów i pyłów; platformy do współpracy (powiązanie badaczy i przedsiębiorców, decydentów politycznych i przedsiębiorców itd.).

O dofinansowanie ze środków FWD NMF mogą ubiegać się: organizacje zrzeszające lub działające na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, a także związki i partnerstwa miast, gmin, powiatów i regionów; państwowe jednostki organizacyjne; organizacje pozarządowe oraz fundacje i stowarzyszenia; a także organizacje samorządu gospodarczego (izby gospodarcze).

Maksymalny poziom wnioskowanego dofinansowania wynosi 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Dotacja ze środków NMF stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu, a wkład Operatora Programu ze środków budżetu państwa wynosi 15% kosztów kwalifikowanych projektu.

W naborze wniosków minimalna kwota dofinansowania wynosi 20 000 euro (tj. 87 186,00 zł), a maksymalna – 50 000 euro (tj. 217 965,00 zł).

Szczegóły naboru:

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/nabory/art,20,ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-funduszu-wspolpracy-bilateralnej-ze-srodkow-norweskiego-mechanizmu-finansowego-2009-2014.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2017, 14:37
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ