Newsletter

Biznes i finanse

Nowoczesne technologie zmieniają rynek finansowy. Przyszłością blockchain

17.03.2020, 11:40aktualizacja: 17.03.2020, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
O pierwszym produkcyjnym wdrożeniu technologii blockchain w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW) mówił na jednym z paneli XX Konferencji Izby Domów Maklerskich wiceprezes zarządu Sławomir Panasiuk. Wykorzystując tę innowacyjną technologię KDPW proponuje spółkom publicznym obsługę walnych zgromadzeń, w tym możliwość zdalnego głosowania elektronicznego.

Terminem blockchain (inaczej łańcuch bloków) określa się rozproszoną bazę danych, która pozwala w bezpieczny sposób zapisywać i śledzić zasoby wewnątrz sieci utworzonej przez jej użytkowników.

„Już dwa lata temu zaczęliśmy opracowywać prototyp koncepcyjny (ang. proof-of-concept), który przekonał nas do tego, że blockchain jest technologią przyszłościową. Postanowiliśmy wykonać pierwsze produkcyjne wdrożenie, czyli obsługę walnych zgromadzeń. Chodzi o zaproponowanie możliwości zdalnego głosowania elektronicznego” - wyjaśniał wiceprezes KDPW.

Od lipca zeszłego roku taka obsługa, czyli pośrednictwo Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w przekazywaniu informacji o walnym zgromadzeniu i akcjonariuszach, odbywa się na platformie blockchain. Zdaniem Panasiuka w ten sposób udało się rozpoznać cechy tej technologii oraz jej możliwości.

Od września do usługi dodano możliwość głosowania elektronicznego (usługa eVotingu). KDPW liczy na to, że z biegiem czasu i z pomocą odpowiednich regulacji europejskich jej popularność będzie stopniowo wzrastać. Rozwiązanie zostało opracowane w taki sposób, aby w momencie przekazywania informacji o walnym zgromadzeniu można było też przekazać informacje o agendzie, wprowadzić wszystkie uchwały, dodatkowe materiały i oznaczyć możliwość głosowania elektronicznego.

Czy uczestników polskiego rynku kapitałowego można określić mianem innowacyjnych? W opinii Sławomira Panasiuka trudno mówić o tym, że polska branża maklerska nie jest dostosowana do dzisiejszych możliwości technologicznych. W porównaniu z innymi, nawet bardziej rozwiniętymi kapitałowo rynkami, wydaje się mocno zinformatyzowana.

„Teraz trzeba wykonać kolejny skok i to nie tylko w rozwiązaniach związanych z dotarciem do klienta, ale również w rozwiązaniach operacyjnych, czyli wewnętrznie. W dużej mierze wymagane jest zastosowanie nowoczesnych technologii w infrastrukturze, szczególnie w kontekście chmury (ang. cloud computing), która wydaje się bezpieczniejsza” - stwierdził wiceprezes KDPW.

Według Panasiuka trudno porównywać tradycyjne domy maklerskie ze spółkami typu fintech, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania na rynkach o bardzo dużej skali. Branża może jednak wykorzystać nowoczesne technologie do skuteczniejszego przekazywania informacji o dostępnych instrumentach finansowych.

Panel „Wykorzystywanie konkurencyjnych nowych technologii” odbył się w ramach XX Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 5 - 8 marca 2020. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Accenture Polska, Komisji Nadzoru Finansowego, Operatora Chmury Krajowej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Asseco Poland.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.03.2020, 11:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ