Newsletter

Nowy raport: UE nadal eksploatuje kraje rozwijające się

12.11.2014, 15:18aktualizacja: 12.11.2014, 15:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowy raport pt. "Ukryte zyski - rola UE we wspieraniu niesprawiedliwego, światowego systemu podatkowego" porównuje 15 krajów UE pod kątem walki z unikaniem opodatkowania i wspierania przejrzystości finansowej. Niektóre z badanych krajów wypadają o wiele lepiej niż inne, ale jako grupa UE ciągle stoi w miejscu i nie rozwiązuje problemów, które kosztują miliardy euro rocznie, zarówno kraje bogate, jak i biedne.

Daria Żebrowska-Fresenbet z Działu Rzecznictwa i Kampanii w IGO mówi: "W raporcie staraliśmy się zbadać czy rządy europejskie wypełniają swoje obietnice zwalczania unikania opodatkowania i ukrywania brudnych pieniędzy. Wyniki badania są rozczarowujące. Bardzo mały postęp, a w niektórych przypadkach widać nawet krok wstecz. Przywódcom UE nie udaje się naprawić naszego systemu podatkowego, a tymczasem korporacje transnarodowe nadal unikają opodatkowania w Europie i najbiedniejszych krajach świata, gdzie przychód z podatków jest bardzo ważny dla budżetów tych państw. Afera Luxleaks ukazała skalę problemu, ciche przyzwalanie UE na ten proceder i brak woli politycznej do zmiany".

Bezpośrednia analiza 15 krajów UE pokazuje, że:

  • Francja jest obecnie najsilniejszym krajem w temacie przejrzystości i ustanawiania zasad sprawozdawczości dla korporacji ponadnarodowych. Jednak ostatnie działania rządu mogą sugerować chęć wycofania się z pozycji lidera. Ogromna ilość umów podatkowych, jakie Francja zawarła z krajami rozwijającymi się, spowodowała obniżenie przychodów podatkowych w tych krajach.
  • Niemcy, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Szwecja są daleko w tyle, jeśli chodzi o przejrzystość. Kraje te nie wymieniają się informacjami na temat właścicieli rzeczywistych firm na poziomie krajowym, jak również blokują inicjatywy UE idące w kierunku ujawniania informacji o rzeczywistych właścicielach firm. Tajność informacji służy unikaniu opodatkowania i przesuwaniu zysków.
  • Hiszpanii udało się wynegocjować największe upusty podatkowe w umowach podatkowych z krajami rozwijającymi się, które przez to stracą część swoich przychodów.
  • Polska powoli wdraża prawo unijne wspierające walkę z unikaniem opodatkowania i przejrzystością. W niektórych przypadkach negocjowania umów podatkowych z krajami rozwijającymi się Polska stosuje wytyczne ONZ. Ciągle jednak nie ma jasnego stanowiska, jeśli chodzi o rzeczywistych właścicieli firm czy zasady sprawozdawczości dla korporacji ponadnarodowych. Nie wiemy również, w jakim stopniu nasza polityka podatkowa wpływa na kraje rozwijające się.

KONTAKT:

Daria Żebrowska-Fresenbet

Instytut Globalnej Odpowiedzialności

tel. kom. 733 853 123

e-mail: daria.zebrowska@igo.org.pl

www.igo.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.11.2014, 15:18
Źródło informacji Instytut Globalnej Odpowiedzialności
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ